Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Naučte se stát na hlavě krok za krokem

Možná si říkáte, proč je vlastně dobré umět stát na hlavě? K čemu vám to bude? Vždyť doteď jste žili bez stoje na hlavě a nijak zvlášť vám to nechybělo. Pravdou je, že bez této dovednosti se dá v klidu existovat, nicméně benefitů, které tato pozice přináší, je nespočet.
   
Jednak představují obrácené pozice (stoj na hlavě, svíčka, stoj na rukou) výzvu a změnu úhlu pohledu, ať na život celkově, tak na stabilitu těla, hledání rovnováhy a funkční zapojování svalů, jednak se naučíte svoje tělo používat úplně novým způsobem, ale také popoženete krev v cévním řečišti, rozpumpujete srdce, aktivujete lymfatický systém (podpoříte imunitu), zapojíte svaly celého těla, ale také se zbavíte stresu - při praktikování stoje na hlavě totiž není možné myslet na to, co máte uvařit k večeři nebo jaké resty vás ještě dnes čekají.
   
Cvičit stoj na hlavě se nedoporučuje, pokud máte kardiovaskulární potíže či problémy s krční páteří.
   
Variant stoje na hlavě je spousta - zde najdete návod, jak na variantu s oporou o předloktí:

1. Klekněte si na kolena a předloktí opřete o podložku. Propleťte prsty na rukou nebo nechte dlaně volně vložené do sebe. Z vašeho předloktí vytvořte rovnostranný trojúhelník - to znamená, že mezi lokty by měla být přibližně stejná vzdálenost, jako je od loktů k dlaním.

2. Položte hlavu mezi dlaně tak, aby se hlava dotýkala podložky v místech, kde začínají vlasy. Pokud je vám nepříjemná už tato fáze, jemně přenášejte svoji váhu na hlavu a několik dní či týdnů zkoušejte jen tuto fázi. Prsty rozpleťte a v předklonu kontrolovaně zatěžujte svoji hlavu i krční páteř. Teprve až ucítíte, že jsou svaly na krku připravené, a že hlava tak moc netlačí, se pusťte dál. Zapomeňte na výkon a srovnávání se s ostatními, postupujte vlastním tempem.

3. Odlepte kolena ze země a snažte se zvednout vaši kostrč co nejvýš ke stropu. Ideálně byste ji měli dostat až nad temeno hlavy tak, aby byla páteř kolmá k zemi. Tuto fázi lze dobře natrénovat u zdi - klekněte si zády ke zdi, přibližně na délku vašich nohou. Položte předloktí i hlavu, chodidly se opřete o zeď a drobnými krůčky po zdi posouvejte kostrč nad hlavu.

4. Zapojte břišní svaly, aktivujte lopatky a pomalu zvedejte jednu nohu vzhůru. Až si budete jistí stabilitou, druhou nohu přidejte, propněte špičky, chodidla stačte k sobě, zpevněte hýždě a klidně dýchejte. Zpočátku může psychicky pomoct stěna, o kterou se patami opřete, nebo na kterou nohy vykopnete, pokud nejdou zvednout tahem. Stěnu se ale snažte časem odstranit, abyste se naučili používat všechny potřebné svaly správně.

5. Vyzkoušejte různé variace tohoto cviku - položte dlaně na podložku do rovnostranného trojúhelníku s hlavou, dlaně zatlačte do země, hlídejte, aby se vám nerozbíhaly lokty do stran a opět vytáhněte kostrč co nejvýš. Poté si můžete pomoct tak, že položíte kolena na tricepsy a až poté nohy zvednete vzhůru.
   
Po docvičení chvilku zůstaňte v pozici dítěte, s hlavou opřenou o podložku, aby se srovnal krevní oběh, nezamotala se hlava, a aby nepopraskaly žilky v očích.

 

Autor: Veronika Červenková