Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

4 efektivní cviky na pěkná prsa i paže

Na světě snad neexistuje žena, která by nechtěla mít pěkná prsa i paže. Pevný dekolt a hezky tvarovaná ramena se vyjímají v každém letním nátělníku, ale co je ještě důležitější - dodávají ženské sebevědomí. Nejen u žen je ale hrudník důležitý - i u mužů je vypracovaná hruď něco, co stojí za obdiv.
   
Zpevněné a posílené prsní svaly a svaly kolem ramenního pletence nemají jen estetickou funkci - jejich hlavním účelem není vypadat hezky, ale především by měly sloužit. Po prsních svalech chceme, aby měly sílu stlačovat ruce k sobě (stlačovat předměty), odtlačovat váhu těla směrem vzhůru (jako při kliku), ale také se musí spolupodílet na pevném svalovém korzetu, který drží naše tělo ve vzpřímené pozici.
   
Díky ramenům zase můžeme věci zvedat nebo viset a o funkcích  dalších svalů, jako jsou bicepsy nebo tricepsy snad ani není nutné mluvit. Starejte se o svoje svaly nejen kvůli vzhledu, ale především pro jejich funkčnost.

Vyzkoušejte TOP 4 cviky na dokonalý hrudník i horní končetiny:

1. Tricepsový klik - ať už cvičíte v posilovně nebo chodíte na jógu, klikům se nevyhnete - a to je dobře. Pro zapojení tricepsů a ramen současně provádějte tzv. tricepsové kliky (v józe pozice chaturanga), kdy jsou lokty přilepené k hrudníku a dlaně leží hned vedle žeber nebo přímo pod rameny. Zadek nevystrkujte ke stropu, ale ani se neprohýbejte. Cvik dělejte pomalinku, kontrolovaně a nezapomeňte dýchat.

2. Široké kliky - když dlaně položíte šířeji, než je šířka vašich ramen, zapojíte mnohem víc prsní svaly, než tricepsy a ramena. Nebojte se s kliky experimentovat - vyzkoušejte si přesun váhy z jedné strany na druhou pár centimetrů nad zemí, zkuste klik na jedné ruce nebo pokud se cvičením začínáte a svou sílu paží teprve budujete, klidně se opřete o zábradlí a dělejte kliky o něj - je to snazší. Vždy si hlídejte techniku - kvalita provedení pohybu musí být na prvním místě!

3. Bench press
- v posilovně na bench press využijte lavici s osou. Pokud ale do posilovny nechodíte, doma vám budou stačit dvě tlusté knihy, dvě činky nebo láhve s vodou. Lehněte si na záda a s nádechem ruce rozpažte. Lotky pokrčte a s výdechem vytlačte vzhůru to, co právě držíte (může to být i dítě, pokud jste aktivní maminka na mateřské nebo s dětmi jen tak blbnete). Cvik opakujte dokud nepocítíte jeho efekt na prsní svaly.

4. Správné držení těla - tohle se vám může zdát jako hloupost - vždyť správné držení těla není cvik! Ale právě proto na něm tak záleží. Pokud chodíte shrbení, se schoulenými rameny, prsní svaly ochabují a ramena také. Myslete na vzpřímený postoj s rameny mírně dozadu a přirozeně vypnutým hrudníkem. Pokud na takový postoj nejste zvyklí, bude nejspíš zpočátku nepohodlný, ale právě proto pro vás bude důležitý.

 

Autor: Veronika Červenková