Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Máte problém zařadit do diáře pravidelné cvičení?

Nárazová pohybová aktivita není nijak škodlivá - spíš naopak. Sice tělo trošku vylekáme a můžeme si způsobit několikadenní bolesti svalů, ale na druhou stranu si osaháme svoje limity a potrápíme vůli i motivaci. Pravidelný pohyb má ale benefitů mnohem víc. Je výhodný z hlediska fyzického zdraví (stimulujeme kardiovaskulární systém, svaly, kosti, nervovou soustavu), ale také zdraví psychického (redukujeme míru stresu, uděláme si čas pro sebe, na chvilku se přeorientujeme ze své neustále zaměstnané hlavy na prožívání těla).
   
Ať chcete dosáhnout jakéhokoliv cíle, konzistence je naprostý základ. Tak, jako nás nespasí hyperaktivní sportovní víkend, tak naše pokroky nezničí týden lenošení.

Pokud je ale právě vytrvalost, konzistence ve snažení a pravidelnost vaším hlavním problémem, vyzkoušejte tyto tipy:

1. Diář - kupte si ten papírový nebo využijte kalendář ve svém telefonu. Každou plánovanou aktivitu si tam předem zaznamenejte a chovejte se vůči ní jako k nezrušitelné a extrémně důležité schůzce v práci. Dáváte si sportovní dostaveníčko sami se sebou - a kdo by měl být tím nejdůležitějším člověkem ve vašem životě? Právě vy!

2. Priority - chcete se hýbat a to je Vaší prioritou. Když už je váš diář nacpaný k prasknutí a nečekaně se v něm okýnko uvolní, první, co vás musí napadnout, je zaplnit ho pohybem. Začněte klást svůj trénink na vedoucí příčky žebříčku. Zvlášť, pokud trávíte pracovní dobu vsedě, čtení zajímavé knihy na pohovce, opět vsedě, s čokoládovou tyčinkou v ruce, jistě počká.

3. Zdravé sobectví
- nemůžete jít cvičit, protože musíte psát s dětmi úkoly. Musíte připravit večeři, skočit na nákup, dodělat faktury, pověsit tchýni záclony, vyprat, vyžehlit… vy sami se v tom kolotoči nějak ztrácíte. Začněte být zdravě sobečtí a věnujte čas sami sobě bez výčitek, že povinnosti odkládáte (nicméně úklid Vám opravdu neuteče a navíc s ním nebudete nikdy hotoví nadobro!). Čím víc v pohodě a fit budete, tím efektivněji budete také zvládat shon všedních dní.

4. Přirozený pohyb - pokud preferujete spíš přirozený pohyb, než cvičení či systematický trénink, do diáře si nic vměstnávat nemusíte. Stačí, když budete na možnost hýbat se kdekoliv a kdykoliv neustále myslet. Choďte s dětmi, psem a partnerem na procházky, noste z obchodů těžké tašky (i když můžete jet autem), vyběhněte si schody, skočte se smetím, každou fyzickou práci vnímejte jako příležitost pohnout se. V čekárně u lékaře se protahujte, při čekání na děti před školou nehleďte do telefonu - protahujte se, procházejte se, stoupněte si na zábradlí, zkuste udělat stojku. Nebo také vytáhněte telefon, ale pak si nestěžujte, že máte na pohyb málo času!

5. Parťák - zapojte do svého cvičebního plánu ještě někoho. Tahouna, který Vás bude už od rána uhánět s tím, kam dnes půjdete cvičit, člověka, který bude motivovat vás a vy jeho. Výmluvy, proč zůstat doma, se pak hledají mnohem obtížněji.

 

Autor: Veronika Červeková