Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičení s koštětem

Nelekejte se, nebudete muset uklízet. I když i to je docela dobrá forma pohybu, užitečná nejen Vám, ale i Vaší domácnosti. Obyčejný smeták nebo mop ale jistě doma máte, tak proč ho nevyužít jako cvičební pomůcku? Úplně ideální je samotná násada, nicméně i s hlavicí ji lze využít.
   
Inspirujte se těmito cviky s násadou od koštěte a oživte jimi stereotypní domácí trénink:

Hop a skok - položte násadu na podlahu a zaujměte nad ní pozici vzporu tak, aby násada ležela přímo pod osou těla (položte smeták pod sebe na délku). Opřete se dlaněmi do podlahy a snožmo násadu přeskakujte. Čím výš ke stropu vykopnete paty a zvednete boky, tím náročnější pohyb bude. Zkuste skákat 3 x 60 vteřin.

Dislokace ramen - ve stoje uchopte násadu šířeji, než je šířka Vašich ramen. Nechte po celou dobu lokty propnuté a násadu zvedněte plynulým pohybem nad hlavu a poté za záda. Pokud musíte krčit lokty a ramena bolí, udělejte si úchop širší. Tímto přehazováním násady zepředu dozadu a naopak dosáhnete mobilních ramen. Proveďte aspoň 3 série po 10 opakováních.

Provazochodec - položte násadu na zem. Bosýma nohama ji zkuste přejít tak, jako chodí provazochodci po laně. Držte rovnováhu, jděte dopředu, couvejte, vyzkoušejte otočku. Během balančních cvičení se nejen zapojí drobné svaly v těle, o kterých běžně nevíme, ale také je nutné pekelně se soustředit, což pomůže odvést pozornost od všedních starostí - tyto cviky fungují na odbourání stresu a otravných myšlenek.

Pekelný dřep - uvelebte se v hlubokém dřepu. Ujistěte se, že Vaše chodidla leží celou svou plochou na zemi, a že máte rovná záda. Uchopte tyč oběma rukama a s výdechem ji zvedněte nad hlavu. Jen držte a dýchejte. Uvidíte, že 4 série po 30 vteřinách budou bohatě stačit! Pokud chcete zabrat ještě víc, s nádechem stáhněte tyč za hlavu a s výdechem ji opět zvedněte vzhůru. Snažte se celou dobu netahat ramena k uším - naopak je nechte uvolněná.

Samuraj - postavte se s nohama rozkročenýma šířeji, než je šířka Vašich boků (cca na metr a kousek). Klesejte pánví dolů, do širokého dřepu, až do okamžiku, kdy stehna a lýtka budou svírat pravý úhel. Myslete na to, abyste se neprohýbali v bedrech a nekulatili záda. Ramena nechte uvolněná. Násadu pak položte na stehna, jako byste ji položili na stůl. Snažte se ji tam udržet, bez pomoci rukou, a to aspoň 20 vteřin. Výdrž opakujte 5x - Vaše stehna i hýždě o sobě dají vědět.

Břicho jako skála - lehněte si na záda na podložku a nohy zvedněte ke stropu. Uchopte tyč do rukou a s výdechem se snažte položit ji na chodidla. Pokud je cvik příliš obtížný, klidně si pokrčte kolena. S nádechem vraťte páteř na podložku, ale svaly nepovolujte úplně. Zkuste zvládnout 5 sérií po 10 opakováních.

 

 

Autor: Veronika Červenková