Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Naučte se stojku - krok za krokem

Jako děti jsme ji zkoušeli v jednom kuse. Beze strachu, že se nám může něco stát, že spadneme. Pokud jsme přece jenom strach cítili, překonali jsme ho ve jménu hry a objevování nových možností našeho těla. Nevěděli jsme, že stát na rukou není „normální“.
   
Pravdou je, že tak, jako bez stoje na hlavě, se i bez stojky v životě celkem dobře obejdeme. Zavíráme si tím ale cestu ke zkoumání světa vzhůru nohama, přijdeme o posílení ramen, lopatek,  předloktí, zápěstí, břišních svalů, imunity, stability, cév i srdce. Důvodů, proč stojku cvičit je nespočet - a pokud je to pro vás stále málo - dělejte ji jednoduše proto, protože můžete!
   
Naučte se stát na rukou krok za krokem:

1. Důkladná rozcvička
- ještě před tím, než se vrhnete na praktikování stojky, dobře zahřejte ramena, lokty a zápěstí. Zápěstím kruťte, protahujte ho o podlahu dlaněmi dolů i vzhůru, hýbejte s ním do všech stran a úhlů, prohřívejte ho. Zápěstí je relativně slabé na to, aby udrželo celé naše tělo, proto nikdy nevynechejte jeho dokonalou přípravu.

2. Pavouci - položte dlaně na zem, na šířku Vašich ramen. Tuto pozici si vyfoťte nebo zkontrolujte v zrcadle - o šířce ramen můžeme mít absolutně zkreslené představy - zvlášť, když jsme hlavou dolů! Ukazováky směřují dopředu a váha je rovnoměrně rozložená do dlaní i prstů. Prsty malinko nakrabaťte, aby vypadaly jako pavoučí nožičky - jako bychom se chtěli vší silou držet podlahy.

3. Lokty a ramena - lokty jsou absolutně propnuté a loketní jamky směřují přímo vpřed. Zápěstí, lokty a ramena naskládejte hezky nad sebe, do jedné linie, přesně kolmo k zemi.

4. Vzhůru do oblak - vytáhněte kostrč co nejvýš ke stropu a vyhoupněte jednu nohu vzhůru. Druhou pochopitelně přidejte, ideálně skrčenou, aby Vás netáhla zpět k zemi. V tento okamžik se dostávají Vaše boky nad ramena a stojka je na světě.

5. Nebuďte ovoce - nenechte Vaše tělo prohýbat se jako banán. Vytáhněte se z ramen nahoru, dlaněmi se odtlačujte od podlahy, spodní žebra vtahujte dovnitř, nevystrkujte zadek,  aktivujte břišní svaly, neprohýbejte se v bedrech, zpevněte nohy, propněte špičky a držte. Zpočátku se klidně dívejte mezi dlaně, nicméně může být výhodné ihned nacvičovat ideální provedení, to znamená provedení stojky, kdy pohled směřuje do dáli, hlava není v záklonu a krční páteř je hezky uvolněná.

6. Hledejte
- hledejte, ztrácejte a opět nacházejte rovnováhu. Pokud cvičíte u zdi, zkuste od ní nohy odlepovat, vracet je zpátky, chvilku vydržet v prostoru. Buďte pevní, aktivní, nic nepovolujte. Sledujte, jak hlavou dolů hledáte rovnováhu, jak zapojujete svaly, jak se učíte vnímat svoje tělo. Změřte si, jak dlouho v této pozici vydržíte a intervaly postupně prodlužujte.

Po docvičení nezapomeňte opět namáhané části těla dobře uvolnit a protáhnout!

 

Autor: Veronika Červenková