Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Máte zdravá kolena? Otestujte je!

Kolena jsou poměrně důležité klouby. Vždyť díky nim můžeme chodit, běhat, skákat, klečet, dřepět nebo kopat. Bohužel se ale mnoho z nás podle toho nechová - necháváme je zahálet během dlouhého sezení za počítačem nebo následně na pohovce před televizí, přetěžujeme je svou nadváhou, nedopřáváme jim dostatek pohybu a pokud už se náhodou hýbeme, obvykle nevyužíváme plný rozsah jejich pohybu.
   
Ještě donedávna se tradovalo, že bychom neměli provádět hluboké dřepy, abychom kolena náhodou nepřetížili. To je samozřejmě nesmysl, protože pokud by příroda nechtěla, abychom dělali hluboké dřepy, neumožnila by v těchto kloubech takový rozsah pohybu.
   
Jako děti jsme uměli dřepět s celým chodidlem na zemi naprosto všichni, bez výjimky. Tato schopnost ale začala zakrňovat tím, že jsme dřepět přestali. Při dřepech, a to dokonce při těch se závažím, kolena bolí ne proto, že je děláme, ale právě proto, že je děláme málo, vůbec, nebo špatně.
   
Funkce kolenních kloubů je ovlivněná funkcí kotníků i chodidel, ale také kyčlí a zad. Pokud Vás tedy bolí kolena, zamyslete se, v čem může být zakopaný pes. Roli také hraje to, zda-li jste náhodou neudělali nějaký nečekaný pohyb (obvykle rotaci v koleni), nezměnili druh terénu pro běhání, typ obuvi nebo koleno nárazově nepřetížili.
   
Pro důkladnou diagnostiku kloubů vyhledejte odborné služby kvalifikovaného fyzioterapeuta, který bude schopen nejen klouby diagnostikovat, ale také Vám doporučí vhodná opatření nebo přímo fyzioterapii.

Pro domácí zhodnocení kondice vašich kolen použijte tyto postupy:

1. Dosedněte až na paty nebo udělejte hluboký dřep (ne hned po úraze nebo operaci!). V případě, že je ohnutí maximální, je vše v pořádku. Obě kolena by měla být ohebná zhruba stejně.

2. Postavte se s propnutýma nohama bokem k zrcadlu. Jsou nohy rovné, nebo se kolena prolamují dozadu? V případě hypermobility pracujte na posilování zadní strany stehen a protahujte se jen velice opatrně.

3. Lehněte si na pevnou postel nebo na stůl tak, aby hýždě končily u okraje. Přitáhněte jednu nohu za koleno k sobě, co nejblíž k hrudníku. Stehno druhé nohy by mělo být ideálně v prodloužení trupu. Zbystřete, pokud je koleno druhé nohy výš, než tříslo, pokud koleno uhýbá do strany, nebo pokud je v koleni tupý úhel. Tyto odchylky svědčí pro stažení svalů, které s funkcí kolene úzce souvisejí (bedrokyčlostehenní sval, napínač stehenní povázky, čtyřhlavý sval stehenní) - pak je potřeba tyto svalové skupiny protahovat a uvolňovat.

4. Jednu nohu opřete nártem třeba o postel či židli. Proveďte podřep jen na stojné noze a sledujte, zda se koleno nevychyluje ze své osy. Pokud ano, příčina může být způsobena nerovnoměrným zatížením svalů stehna nebo kyčle, ale také kotníku či klenby chodidla.

5. Pro testování stability celé nohy je možné použít Triple hop stability test (THST). Proveďte tři poskoky na jedné noze vpřed a po posledním se zastavte ve výdrži pět sekund. Noha by měla být stabilní, bez tendencí se překlápět na vnitřní nebo vnější hranu chodidla.

 

 

Autor: Veronika Červenková