Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jóga ve tmě: Hodí se pro vás?

Jaké to je cvičit jógu v místnosti, kde je naprostá tma? A co přesně tento druh jógy člověku přináší?

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jóga ve tmě je pouze jakási odnož klasické jógy a vznikla hlavně na základě toho, aby nalákala nové klienty, není to pravda. „Jakýkoliv druh jógy by měl být i o duchovnu. Cílem je odvrátit se od vnějšího světa, pochopit své tělo a propojit se s ním. Aby při tom člověka nic nerozptylovalo, tak se jóga od pradávna cvičila o samotě nebo se zavřenýma očima. Cvičení ve tmě je tak vlastně logickým vyústěním toho všeho. Není to žádný nově založený či propagovaný směr,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze.

Jóga ve tmě je výzva i pro zkušené jogíny
Zájemci o cvičení jógy ve tmě se často ptají, jestli mohou jógu ve tmě vyzkoušet i bez předchozích zkušeností s klasickou jógou či jakýmkoliv jiným druhem jógy. „Pravda je taková, že cvičení jógy ve tmě představuje novou výzvu i pro zkušené jogíny. Představte si, že přijdete na více než hodinu o zrak, jeden z vašich základních a hlavních smyslů. Abyste dosáhli stability a vyváženosti při cvičení jógy ve tmě, musíte se začít dívat dovnitř, využívat smysly, o kterých jste předtím neměli ani tušení. Kromě toho byste měli znát alespoň základní pozice, protože ve tmě je jednoduše nemáte možnost od nikoho odkoukat,“ říká Vojtěchová.

Tma přichází pozvolna
Jestliže se ke cvičení jógy ve tmě odhodláte, nemusíte mít strach, že jakmile začne lekce, najednou v místnosti všechno zhasne a vy si nebudete jistí ani tím, jestli sedíte na vlastní podložce. „Na začátku lekce je v sále rozsvíceno několik svíček, které se během 5 minut sfouknou, teprve potom nastane úplná tma,“ upřesňuje Vojtěchová. Při samotném cvičení jógy ve tmě pak můžete mít zavřené oči, nebo je nechat otevřené. „Pro většinu lidí však bývá příjemnější, když oči zavřou, ačkoliv je v místnosti tma,“ říká s úsměvem Vojtěchová.

Zažijte osvobozující pocit
Příprava na jógu ve tmě se neliší ničím od přípravy na lekci klasické jógy. Vezmete si s sebou pohodlné oblečení, podložku, pití, případně gumičku do vlasů. Přesto je mezi klasickou jógou a jógou ve tmě podstatný rozdíl. „Zásadní rozdíl spočívá v tom, že cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých. Dokáže vás zbavit předsudků,“ říká Vojtěchová a dodává: „Při józe ve tmě nehrozí, že byste se vzájemně pozorovali, dokonce nemáte možnost vidět ani sami sebe v zrcadle." Ve tmě tak odpadne stud, přestanete řešit, jestli náhodou nevypadáte při určité pozici hloupě. Jóga ve tmě dá vašemu cvičení naprosto nový rozměr a zjistíte, že je neuvěřitelně osvobozující.

Ásány, dechová cvičení i meditace
Pokud vás zajímá, jaké pozice se při józe ve tmě cvičí, tak jsou to ásány. „Jak už jsem jednou zmínila, tak při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnujeme základním dechovým technikám, tzv. pránájáma. V pokročilé skupině se pokoušíme i o meditační techniky," upřesňuje Vojtěchová. „Pro pokročilé, odvážné či zkrátka pro všechny, kteří se nebojí zkoušet nové věci, doporučuji lekci nahé jógy. V Domě Jógy s tímto druhem jógy teprve začínáme, ale už nyní máme od cvičenců pozitivní zpětné vazby. A nebojte, sice cvičíme nazí, ale jde spíše o komorní lekce a opět se cvičí potmě, nikoliv za plného světla.“

 

 

Zdroj: Prima ŽENY