Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jeden cvik, kterým posílíte všechny problémové partie najednou

Najít jeden jediný cvik, kterým bychom posílili všechny problémové partie najednou je jako zabít několik much jednou ranou. Možná, že si říkáte, že takový cvik neexistuje, ale opak je pravdou - tím cvikem je starý dobrý angličák (v poslední době známý také pod názvem „burpee“ podle amerického fyziologa R. H. Burpeeho).
   
Otázkou je, co jsou vlastně ty zákeřné problémové partie? Pro ženy představují obvykle oblast tricepsů, břicha, hýždí a stehen, pro muže klasicky břicho či oblast nad opaskem kalhot. Pro někoho může být Achillovou patou nedostatek síly, pro jiného výdrž či aerobní kapacita plic a celková fyzická kondice. Ať tak či onak - díky angličákům získáte sílu, výbušnost, vytrvalost,  flexibilitu, kondici, zlepšíte výkon srdce, plic (kardiovaskulárního systému), posílíte kosti a zpevníte svaly doslova od hlavy až k patě. Naučte se pravidelně provádět poctivé angličáky a uvidíte, že moc dalších cviků k dosažení Vašich cílů nebudete potřebovat:

1. Předkloňte se a položte dlaně na zem - hlava se dostane pod úroveň srdce, čímž srdce posílíte (je nucené pracovat jinak). Zatížíte opomíjené zápěstí i mezilopatkové svaly a zároveň protáhnete zadní strany stehen.

2. Odskočte oběma nohama dozadu - v této fázi intenzivně pracuje předloktí, ramena, svaly mezi lopatkami, břišní svaly, hluboký stabilizační systém i přední strany stehen. Je potřeba zapojit dynamiku a koordinaci pohybů.

3. Proveďte klik - klik je skvělý sám o sobě. Zvolit si můžete striktní variantu, při které držíte tělo pevné a pouze krčíte lokty až do okamžiku, kdy hrudník leží na zemi, nebo variantu snazší - buď uděláte striktní klik na kolenou či sebou pouze „plácnete“ na podlahu (a i tak bude trénink dost namáhavý). Zaberou tricepsy, ramena, prsní svaly, břicho a záda.

4. Přiskočte chodidly zpět k dlaním - už jste možná zadýchaní, takže víte, že pracuje kardiovaskulární systém a čerpáte energii ze svalového glykogenu (později také z tukových zásob). Přískok zaměstná zadní i přední stany stehen, hýždě, ale také svaly břicha, ramena i záda.

5. Narovnejte se a vyskočte - zde zapojíte bedra, vzpřimovače páteře, zadní strany stehen a popoženete krev v cévách. Opět se změní poloha srdce - právě dokonale krevní oběh, srdce i plíce stimulujete. Zvykáte si na změny tlaku, nutíte tělo i hlavu přizpůsobovat se nezvyklým podmínkám.

6. Celý postup opakujte - Začněte kontrolovaným nácvikem jednotlivých fází cviku. Až si budete jistí, že cvičíte tak, abyste si neublížili, zrychlete a přidejte opakování. Začněte na 5 provedeních a pokračujte do okamžiku, kdy cítíte, že je trénink náročný, ale nezničí Vás na dalších několik dní. Počet opakování postupně přidávejte a užívejte si radost z lepší kondice, pevnějších svalů, ale také zdravějšího, výkonnějšího a štíhlejšího těla.

 

 

Autor: Veronika Červenková