Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Velký míč na sport i do kanceláře

S kulatou gumovou fitness pomůckou se během svého života setkal snad už každý. Velký gymnastický míč není oblíbený jen u sportovních nadšenců – získal si také popularitu v kancelářích, kde se střídá se židlí a pomáhá proti bolestem zad.
   
Na trhu najdete míče od průměru 35 centimetrů až do 85 centimetrů, které jsou vyrobeny z velice elastických, ale přitom pevných materiálů a jsou vyplněné vzduchem. Díky tomu lze přizpůsobovat jejich tvrdost (nafouklost) podle potřeby.
   
Tato pomůcka je neuvěřitelně mnohostranná – lze ji použít k sezení, fyzioterapii, pilates, balančním cvičením, posilování i na procvičení kardiovaskulárního systému. Její kořeny sahají až do roku 1963, kdy se používala především pro cvičení s kojenci (tak se také používá dodnes).
   
Hlavním benefitem gymnastického míče je jeho nestabilita. Na rozdíl od trénování na pevném povrchu, se při cvičení s míčem, který utíká, prohýbá se a různě se kutálí, musí zapojit i drobné svaly kolem páteře, hluboko v břiše i svaly kolem kolen a kotníků, které jinak zahálejí.
   
Při pravidelném cvičení na gymnastickém míči nelze očekávat nijak extrémní svalové přírůstky, ale zato se svaly trénují tak, aby byly opravdu funkční. Veškerý pohyb, jenž během dne děláme, vychází ze středu těla, a pokud je střed slabý, vznikají bolesti zad i svalové dysbalance.
   
Naučte se sedět i cvičit na míči a můžete si být jistí, že tato geniální fitness pomůcka pomůže i vám:

Sezení – na velkém míči se neuvelebujte jako doma v křesle – zvlášť ne u kancelářského stolu! Sed musí být aktivní. Posaďte se pod vrchol míče, hlídejte si pravý až tupý úhel v kolenou, jemně podsazenou pánev a zpevněné břišní svaly. Záda narovnejte a s každým výdechem se snažte prodlužovat páteř ve směru za temenem hlavy.

Posilování – velký míč se skvěle hodí na trénink břišních svalů. I obyčejné zkracovačky dostanou úplně jiný šmrnc. Nestabilní podpěra donutí pracovat i ty nejdrobnější svaly v břiše. Vyzkoušejte také vzpor na předloktí na míči nebo výdrž v pozici prkna s holeněmi opřenými o balón. Nikdy nezapomínejte hlídat záda i postavení ramen a lopatek!

Kardio – pokud chcete hubnout, ale trápí Vás větší nadváha nebo potíže s klouby, aerobní trénink na velkém míči je ideální. Stačí zaujmout správný posed a pak jen vymýšlet choreografie pro dolní i horní končetiny. Můžete zvedat kolena, dělat úkroky do stran, opakovaně si sedat a vstávat nebo se chopit činek a potrápit horní polovinu těla. Ať budete dělat cokoliv, nikdy neuvolňujte zpevněné břišní svaly!