Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vytvarujte si postavu v bazéně

Voda je základní substancí všeho života na planetě. Naše těla jsou z 60 % vodou tvořená a bez jejího pravidelného a dostatečného přísunu by nemohly správně probíhat žádné metabolické procesy. Voda nám však není užitečná jen uvnitř – díky vodě se můžeme umývat, relaxovat, a dokonce si v ní skvěle procvičíme a zpevníme tělo.

Cvičení ve vodě má hned několik benefitů – je příjemné, protože se v ní nepotíme, absolutně nezatěžujeme klouby ani páteř, a to díky schopnosti vody nadnášet a v neposlední řadě je pohyb ve vodě neskutečně zábavný.
   
Různé druhy vodního pohybu lze doporučit i lidem, kteří mají s běžným cvičením potíže (jedincům s nadváhou, s vyšším tlakem krve, seniorům, lidem s onemocněním kloubů).
   
Abyste si mohli užívat cvičení ve vodě, nemusíte navštěvovat speciální lekce vodního aerobiku. Inspirujte se tímto podvodním tréninkem a uvidíte, že se z obyčejné návštěvy bazénu stane přímo fitness zážitek:

Rozplavání – žádný pohyb nezačínejte bez zahřátí svalů. Dejte si aspoň 4 bazény ve svižném tempu, abyste rozproudili krev v žilách, zahřáli se a tím připravili tělo na aktivitu.

Nekonečno – chytněte se okraje bazénu a špičkou jedné nohy kreslete do vody tvar ležaté osmičky. Potom nohy vystřídejte a střídejte i směry. Tímto pohybem dokonale rozhýbete kyčle a aktivujete svaly v okolí kyčelních kloubů a hýždí. Rozsah pohybu je jen na Vás.

Panáček
– doplavte tam, kde nedosáhnete na dno a rozpažte. Pak těsně pod hladinou provádějte oběma rukama současně pohyb naznačující tvar ležatých osmiček. Nohy nechte volně splývat ke dnu (nepomáhejte si jimi). Zapojíte ramenní svaly, lopatky, prsní svaly a rozhýbete ramenní klouby, které často bolí.

Core I
– lehněte si na hladinu, volně a klidně dýchejte a pomocí rukou, kterými budete z vody vykrajovat symbol nekonečna, se udržujte na vodě. S výdechem přitáhněte stehna k trupu tak, abyste měli holeně stále na hladině. Zapojte břišní svaly a s nádechem se opět rozbalte. Ramena nechte daleko od uší a vnímejte, jak se při tomto cvičení aktivují paže i svaly na břiše.

Core II
– stoupněte si tak, abyste dosáhli na dno. S výdechem chytněte pravou rukou prsty u levé nohy (kolena příliš nekrčte), současně vydechněte, zapojte břicho a vtáhněte pupík k páteři. S nádechem povolte a strany vystřídejte. Zkuste zvládnou 4 série po 8 opakováních na každou stranu. Nikam nespěchejte a pravidelně dýchejte. Procvičíte svaly stehen i svaly na Vašem břiše a trupu.