Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zumba, lék na špatnou náladu

Zumba, cvičení s tanečními prvky vzdáleně připomínající aerobik, pronikla i na českou scénu a našla si u nás celou řadu příznivců. Aby také ne. Vždyť stačí jen zaslechnout první tóny latiskoamerických rytmů  a rázem pocítíte úžasný příliv energie a pozitivního rozpoložení. Hudba vás doslova strhne a cvičební jde pak skoro samo. Zkuste to také.

 

Co je to zumba

 

Zumba je fitness disciplína, která spojuje prvky aerobiku, tance a spontánní zábavy, jakou zažíváte třeba na večírcích. Základ tvoří latinskoamerické tance, zejména pak salsa, samba, merengue, batchata, quebradita, chacha a další. Ale nejen to, na zumbě se kromě toho naučíte i kroky afrických i orientálních tanců.

 

Kdo ji může cvičit

 

Úplně každý, neboť vůbec nezáleží na tom jak zdatní jste tanečníci. Na zumbu se může přihlásit kdokoliv bez rozdílu věku a pohlaví. Kroky jsou totiž jednoduché a většinou je bez problémů zvládnou všichni účastnici kurzu. Stačí dobře sledovat předcvičujícího instruktora a nechat se ovládnout rytmem hudby.

 

Jak probíhá hodina

 

Na samém začátku je důležité tělo zahřát, proto se využívají jednoduché kroky, které tělo optimálně „nastartují“. Následuje řada choreografií a improvizací, které předvádí instruktor. Každý má svůj vlastní repertoár. Typické pro zumbu je, že veškeré úkony probíhají zásadně ve stoje, na zemi se necvičí. Hodina končí většinou záverečným protahováním (cool-down).

 

Podstata cvičení

 

Zumba se skládá z mnoha různých tanců a díky stále se měnícím prvkům a krokům se s každou novou skladbou aktivně zapojují různé oblasti svalstva. Přitom však pracuje vždy celé tělo. Velkým benefitem zumby je, že zaměstnává hluboký stabilizační systém páteře a vnitřní svalstvo. 
Udává se, že na jedné hodině spálíte až 900kcal, což je podobné jako při spinningu. Vysoká spotřeba kalorií vychází právě ze zapojení celého těla. Zumba je tedy ideální pro ty, kdo chtějí zhubnout a zpevnit postavu. Během hodiny se necvičí ve stále stejném tempu, ale intenzita cvičení se mění vždy s novou skladbou, což je právě pro hubnutí ideální. Kromě toho vás zumba zahřeje nejen na těle, ale i na duši, neboť pohyb uvolňuje v mozku velké množství endorfinů, hormonů štěstí, které zvyšují pocity pohody.

 

Další druhy zumby:

 

Zumba Gold

 

Je určena pro starší populaci, či pro osoby fyzicky méně zdatné (obézní), kde fyzická stránka vyžaduje mírnější přístup. Dokonce se dá praktikovat i varianta pro vozíčkáře.

 

Zumba Toning

 

Hodina plná tanečních prvků, tentokrát s přídavkem cviků, zaměřených výrazněji na posilování. Používají se činky, které imitují maraca (rumba koule).

 

Aqua Zumba

 

Latino party v bazénu. Instruktor je „na břehu“ a předvádí pohyby cvičencům ve vodě.

 

Zumbatomic

 

Hravý sportovní program, připravený přesně na míru děti a teenagery. Program LIL´ STARS je pro děti od 4 – 7 let. Program BIG STARS je určen dětem od 8 – 12 let.

 

Historie Zumby

 

Zumba vznikla tak, že jednoho dne si jakýsi Beto Perez, instruktor aerobiku z Kolumbie, zapomněl vzít na hodinu kazetu s hudbou. Proto zaimprovizoval a vzal z auta kazetu s oblíbenou salsou a merengue. Cvičencům pak v sále řekl, že dnešní hodina bude něco extra a že ji připravoval 3 měsíce. Pustil nahrávky a zažil s ostatními výrazně intenzivnější a zábavnější hodinu než jindy. Lidé se usmívali a dokonce se potili více než obvykle. Z improvizace vznikla pravidelná hodina a ta se brzy stala nejpopulárnější hodinou ve fitness studiu. V současné době je zumba skoro ve stovce zemí na světě a počet instruktorů neustále stoupá.