Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak uvolnit ztuhlou šíji

Míváte časté pocity pnutí a ztuhlosti v šíji a ramenou? Pak byste se měli naučit pár jednoduchých cviků, které dokáží ztuhlé svalstvo nejen uvolnit, ale předejít i nepříjemným bolestem krční páteře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás záda? Možná máte „vypnuté“ zádové svalstvo

Sedavé zaměstnání – rady a cviky do kanceláře

Aby záda nebolela – posilování: Tipy na nejlepší cviky

 

Přílišná námaha a dlouhé sezení zádům neprospívá
Krční svalstvo, které je spojovacím článkem mezi velkými skupinami svalů v horní části trupu a jemným svalstvem pod kůží na temeni hlavy velmi často ztuhne. Cvičíte-li pravidelně v posilovně, pak jsou vaše ramenní a krční svaly vystaveny při napínání a smršťování velkému zatížení, které vyvolává ve svalech pocit sevření. Podobným vlivům bývá toto svalstvo často vystaveno i při běžné práci nebo když sedíte dlouho za stolem a soustředíte se. Proto je dobré tyto svaly procvičovat, abyste včas potlačili první příznaky ztuhlosti a bolesti krčních svalů.

První cvik

K odstranění ztuhlosti zadních šíjových svalů, bez ohledu na to, jestli sedíte nebo stojíte, musíte nejdříve vyrovnat hlavu, šíji a páteř do jedné přímky totožné s osou trupu. Potom svěste obě ramena a stáhněte je vzad. Nyní vytahujte šíji co nejvíce vzhůru tak, jako kdyby vám někdo vytahoval hlavu ke stropu. V této poloze s napjatými krčními svaly vydržte než napočítáte do tří, potom po ukončení napínání zvolna vydechněte. Cvik opakujte několikrát, dokud nezjistíte rozdíl mezi počáteční ztuhlostí a uvolněnějším pocitem.

Druhý cvik

V další části tohoto cvičení můžete pokračovat vsedě na židli s rovným opěradlem nebo vestoje. Začněte otáčet pravým ramenem mírně dopředu, nahoru a dozadu jako při opisování kruhu. Protáhněte pravou paži s dlaní směrem dopředu co nejvíce dolů, aniž byste přitom měli nepříjemný pocit. Snažte se, abyste cítili až do konečků prstů, jak se každá část paže napíná. Podívejte se na prsty a napjatou paži směrem k zemi. Vydržte v této poloze, než napočítáte do tří, pak zvolna vydechněte. Podobným způsobem procvičte také levou paži.

Třetí cvik
V další části cvičení otáčejte krouživým pohybem pravým ramenem jako v předešlém cvičení, ale při napínání paže otočte ruku tak, aby její hřbet směřoval dopředu, a představujte si, že při napínání je palec přitahován k podlaze. Podobně jako předtím setrvejte v napjaté poloze, než napočítáte do tří, pak vydechněte. Stejným způsobem procvičte také levé rameno. Začněte jeho otáčením v ramenním kloubu.

Tato cvičení můžete provádět kdykoliv a kdekoliv si jen vzpomenete. Nemusíte pokaždé provádět celou sérii cvičení. Postačí, když při prvních signálech tuhnutí šíje nebo ramenních svalů, svěsíte ramena dolů, stáhnete je dozadu a lehce vytáhnete hlavu vzhůru z ramen. Tato kombinace otáčivého pohybu a napínání by vám měla pomoci uvolnit a zmírnit napětí v šíji a ramenou.


Autor: Monika Kuželová