Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zatočte s bolestí zad

V celém západním světě snad nenajdete jediného člověka, kterého by někdy nebolely záda. Naopak v některých kmenech, žijících přirozeným stylem života, se údajně tento problém vůbec nevyskytuje. Vysvětlení je jednoduché - málo se hýbeme a moc sedíme. Navíc dovolujeme stresu, aby svaly podél páteře a šíjové svaly křečovitě stáhl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Strečink vám pomůže zefektivnit trénink a zachovat hybnost

5 cviků pro lepší držení těla

Cviky pro štíhlá záda, aneb aby nám pod podprsenkou nelezly špíčky :)

 
Řešení bolesti zad je jednoduché a složité zároveň. Stačí se naučit zapojovat ty svalové skupiny, které v danou chvíli zapojovat máme, pohybovat se přirozeným způsobem (lézt, plazit se, viset, zvedat věci pomocí dřepu, chodit, běhat) a co nejméně sedět.
   
Pokud vás záda chronicky pobolívají a šíje je tuhá jako starý marcipán, vyzkoušejte tyto jednoduché cviky a uvidíte, že zádům ulevíte. Nezapomínejte ale na pravidelné cvičení a správné držení těla během celého dne!

Úklony hlavy - narovnejte záda a uvolněte ramena. S výdechem ukloňte hlavu k jednomu rameni a protilehlé rameno i s celou paží jemně stahujte dolů k podlaze, jako byste chtěli rameno dostat co nejdál od ucha. Hlavu různě naklánějte, podle toho, kde Vás to bolí a kde potřebujete nejvíc protáhnout. Strany pak vystřídejte.

Twist paží - upažte a zvedněte palec pravé ruky směrem nahoru, jako byste stopovali. Palec levé ruky směřuje dolů. Hlavu otočte za pravým palcem. S výdechem vše plynule prohoďte - palec levé ruky nahoru, hlava doleva a palec pravé ruky dolů. Krásně rozhýbete a mobilizujete hrudní páteř.

Prsení - s nádechem se jednoduše co nejvíc vyprste. Hrudní kost protlačte dopředu a s výdechem se nahrbte a sbalte ramena. Cvik zaměřený na oblast hrudní páteře protáhne svaly podél celé páteře, ramena i prsní svaly.

Vysouvání hrudníku - v sedě na židli nebo ve stoje s výdechem posuňte hrudník na jednu stranu tak, aby se Vaše pánev ani nehnula z místa. Poté žebra přesuňte na opačnou stranu. Rozhýbete úsek páteře nad bedry i hrudní páteř.

Hrbení beder - s výdechem vyhrbte bedra dozadu, s nádechem je vraťte do původní pozice, ale neprohýbejte je. S každým pohybem zapojte břišní svaly - vnímejte, jak páteři pomáhají v pohybu a tvoří její oporu.

Rotace - zkuste se podívat co nejdál za sebe přes jedno rameno, aniž byste se o cokoliv zapírali. Paže nechte volně podél těla, pánví nehýbejte. Pohyb veďte tahem a v koncové poloze chvilku vydržte, aby se svaly podél celé páteře stihly hezky protáhnout.

Kolíbka - lehněte si na podložku a přitáhněte si kolena. Pak se jen pomalu houpejte ze strany na stranu, koleny opisujte malá kolečka, masírujte a uvolňujte bedra.

 

660x250_6.jpg

 

Autor: Veronika Červenková