Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak volit zátěž během Vašeho cvičení?

Zapomeňte na růžové kilové jednoručky i na kvalitní trénink s láhvemi, které naplníte vodou. Bez vhodně zvolené zátěže výsledků nedosáhnete. Nemusíte se bát, že kvůli těžkým činkám naberete velké množství svalové hmoty a budete vypadat jak kulturistky – kdyby to vážně bylo tak snadné, soutěžících ve fitness by bylo jistě mnohem víc.

Svaly jsou velmi přizpůsobivé a snadno si na zátěž zvykají. Aby cvičení k něčemu skutečně bylo, musíte poskytovat svalovým vláknům stále větší výzvy, stimulovat je těžšími váhami a nutit je, aby si nové zátěži přivykly, rostly a sílily.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První návštěva posilovny - Návod jak na to!

Proč cvičit s cvičebními pomůckami

Cvičení s vlastní vahou těla, aneb jde to i bez činek

 

Skvělým závažím, které máte vždy po ruce, je Vaše vlastní tělo. Existuje nespočet cviků, které můžete provádět, aniž byste sáhli po jakékoliv jiné pomůcce. Provádějte výpady, dřepy, kliky a vzpory. To jsou základní cviky, které Vám pomohou k pevnější postavě, aniž byste museli vytáhnout paty z domu.

V určitém okamžiku Vám hmotnost vlastního těla už stačit nebude – pořiďte si pár činek domů, nebo v lepším případě vyrazte do posilovny, kde budete moct náčiní častěji střídat.

Nelze paušálně říct, který cvik máte s jakým závažím cvičit – to vždy totiž záleží na Vaší formě, počtu opakování i sérií a druhu pohybu. Základním a univerzálním pravidlem však je snažit se neustále váhy zvyšovat, aniž by utrpěla kvalita provedení cviku.

Opravdoví nadšenci do posilování si mohou vypočítat hmotnost závaží podle vzorečků, které operují s maximální hmotností, kterou dokážou zvednout. Pro účely běžných lidí je takový přístup ale moc komplikovaný. Stačí, když se zátěží, kterou si zvolíte, dokážete provést cca 4 série po 12 opakováních. Při posledních opakováních byste měli cítit únavu a téměř nemožnost činku či závaží znova zvednout. Pokud docvičíte a jste úplně v pohodě, nic Vás nebolí a nepálí a máte pocit, že byste zátěž mohli zvedat ještě hodinu, není cvičení příliš účelné. Na druhou stranu ani přeceňování sil nevede k výsledkům. S moc těžkým nákladem nebudete pohyby provádět správně, do cvičení se zapojí i svalové skupiny, které v tu chvíli vůbec procvičovat nechcete a můžete si také ublížit.

Pište si hmotnost činek, počet sérií i opakování do tréninkového deníčku a po cca 4 týdnech zátěž o trošku navyšte.

Silový trénink dodá Vašemu tělu pevnost a tvar, proto ho nepodceňujte. Posilujte maximálně obden, abyste zajistili svalům dostatečný čas pro regeneraci. Snažte se hmotnost závaží systematicky navyšovat a stanovujte si cíle.

Přiměřený silový trénink je vhodný pro všechny, nicméně děti by měly cvičit jen s váhou vlastního těla a těhotným ženám se doporučuje spíš lehká aerobní aktivita. Při posilování organismus spotřebuje mnoho cukru a kyslíku a v případě těhotenství pak probíhá boj o tyto cenné látky mezi matkou a dítětem.


Při používání jakéhokoliv závaží je nejdůležitější myslet na správné držení těla a precizní provedení pohybu. Nebojte se činek ani posilovacích strojů, ale vždy respektujte možnosti a omezení Vašeho těla. Cvičením se zátěží máte svému organismu prospět, nikoliv mu ublížit.

Po silovém tréninku se vždy protáhněte a doplňte spotřebované sacharidy a následně bílkoviny pro lepší regeneraci.


Autor:Veronika Staňková