Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zabavte děti pohybem

Děti mají zcela přirozeným způsobem rády pohyb, ale musíte vědět, jak je pro určitý sport nadchnout, aby nedaly raději přednost sezení u počítače či televize. Nevíte jak na to? Hýbejte se spolu s nimi.

 

Podle průzkumů VZP z roku 2010 se u nás potýká s nadváhou 34%  a s obezitou 21% populace. Největším problémem je právě nedostatek pohybu. Svou významnou roli ovšem hraje i genetika. Za nadváhu svých dětí ale mohou především rodiče. Jsou-li obézní, pak jejich potomci budou v dospělosti bojovat s obezitou až 3x častěji než jejich vrtevníci.

 

Neseďte doma

 

Na australské univerzitě Deakin University přišli na to, že rozhodující pro to, kolik času stráví děti pohybem poté, co přijdou ze školy, je domácí prostředí. Příroda svádí k pohybu více než televize nebo počítač. Kde je příliš betonu, tam se sportuje málo.

 

Jaký otec, takový syn

 

Na pohodlnosti dětí nesou vinu dospělí. Děti sice od přírody touží po pohybu, ale tato touha může zakrnět. Nebývá moc časté, aby pohodlní rodiče měli potomka, který se sám od sebe věnuje vrcholovému sportu. Dítě si totiž velmi snadno zvykne na pozvolné tempo, kterým mu jdou rodiče příkladem a samo pak není příliš aktivní. Přitom pohyb je pro dítě důležitý už zmnoha hledisek. Ve fázi růstu se totiž vyvíjí svalstvo, stimuluje se oběhový systém a srdce, motorické dovednosti a držení těla. Pokud tedy rodiče u dětí nepodporují zálibu v pohybu, jejich potomci se budou později potýkat s řadou civilizačních chorob.

 

ČTĚTE TAKÉ:

12 rad pro létání s dětmi.

Jak si vybudovat dobrý vztah s dítětem.

Cestujete s dětmi v autě? Zabavte je!

 

Jaký sport vybrat

 

Abyste dítě přiměli k pohybu vyberte sport, který ho zaujme. Nenuťte jej k tenisu, když nemá chuť se ani trefit do míče a místo toho s ním raději vyražte na kola. Dítě totiž nezajímá, zda-li je sport zdraví prospěšný a jaké hormony do děla vyplavuje, jediné co je pro něj podstatné je zábava. Pokud se dítě zabaví při hře na honěnou dopřejte mu to. Je to pořád lepší než by leželo u televize nebo počítače. Svaly se totiž rozvíjejí téměř při každém sportu, nezáleží tedy na tom, jestli se jedná o míčové hry, bojové umění, plavání nebo cvičení v tělocvičně. Už s těmi nejmenšími můžete provádět řadu aktivit, ke kterým nepotřebujete kondici, speciální místo či vybavení. Postačí trochu smyslu pro rovnováhu. Můžete například zkoušet, kdo vydrží déle stát na jedné noze nebo poskakovat. S o něco staršími dětmi třeba utvořte kruh a házejte si mezi sebou rychle jeden nebo dva míče. Zkuste také hodit míč co nejvýše do vzduchu a ten, kdo ho chytne, může dát za úkol ostatním třeba 10 dřepů. Míčové hry jsou pro děti obzvlášť vhodné, neboť si při nich mohou střídavě odpočinout, dobít energii a znovu se pustit do hry.

 

Rozmanitost

 

Čím více sportů s dětmi vyzkoušíte, tím spíše si najdou ten, který se jim bude líbit. Jedině tak se mohou rozhodnout, který jim přináší radost.

 

Důležitý je tým

 

Každá rodina je takový malý tým, který se může věnovat řadě sportů. Děti se při nich učí dodržovat pravidla a hrát si s ostatními. Hravou formou si tak osvojují, co znamená fair play a jak se vyrovnat s vítězstvím a prohrou. Roste jejich sebevědomí, nejsou tolik agresivní, lépe se soustředí a jsou schopní podávat vyšší výkony. Pamatujte tedy na to, že dětem jste příkladem především vy.