Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak se vybavit pro horskou turistiku

Než se rozhodnete provozovat horskou turistiku měli byste vědět, co vše budete pro tuto aktivitu potřebovat. Nejdůležitější součástí vybavení jsou samozřejmě boty, nejlépe trekkingové, a hned po botách funkční oblečení. Nepodceňujte ani výběr batohu a další výstroje. Poradíme vám co s sebou.

 

Vybavení pro horskou turistiku závisí na tom, jak náročné aktivity hodláte provozovat. Naprostou nezbytností je  samozřejmě turistická výstroj (oblečení a obutí), často jsou však zapotřebí i další věci, jako např. jistící set, přilba, lano, cepín, mačky apod. Velký důraz se také klade na funkčnost oblečení, které v posledních letech prošlo výraznou změnou. Klasickou bavlnu nahradily různé syntetické materiály (Coolmax, Moira, Fleece, Windstopper, Pertex, Gore-Tex atd.)

 

Co potřebujete:

1.    oblečení - používejte tzv. cibulový princip (oblékání do více vrstev, z nichž každá má svou funkci - odvádění vlhkosti od pokožky, prodyšnost, tepelná izolace, ochrana před větrem, ochrana před deštěm).

 

2.    boty - pro horskou turistiku se nejčastěji požívají tzv. pohorky - celokožené kotníkové boty s tuhou podešví a hrubým vzorkem podrážky (nejčastěji Vibram).

 

3.    batoh - měl by mít takový tvar, aby pevně přiléhal k tělu. Větší modely by měly být vybaveny navíc i bederním pásem. Velikost batohu závisí na délce túry. Objem 20 až 30 litrů je pro jednodenní výlet, ale pro několikadenní túru je zapotřebí volit batoh střední velikosti o objemu 50 až 60 litrů.

 

4.    stan - v současnosti se nejčastěji používají dvojité stany sestávající z prodyšného vnitřního stanu a nepromokavého tropika, důležitým ukazatelem u stanů je vodní sloupec tropika a podlážky udávající odlnost vůči vlhkosti.

 

5.    spací pytel - používají se především spacáky anatomického střihu (tzv. mumie), jako izolační náplň se používají dutá vlákna nebo peří.

 

6.    karimatka – jedná se o podložku pod spacák a bývá z pěnového polyetylenu nebo je samonafukovací.

 

7.    vařič - dělí se na plynové, benzínové a lihové. Záleží na vás, jakému dáváte přednost.

 

8.    buzola, GPS.

 

9.    úvazek - podle typu konstrukce se dělí na sedací (sedák), prsní (prsák) a celotělový, používají se při pohybu po zajištěných cestách a po ledovci a rovněž při horolezectví.

 

10.    jistící set - naváže se k úvazku a pomocí něho se připíná k jistícímu lanu, pro jištění na zajištěných cestách se nejvíce používá ferratový set typu „Y“.

 

ČTĚTĚ TAKÉ:

Cestujete? Přibalte si přípravky, které vás vyléčí!

Jak se vyhnout trombóze v letadle.

Léto v pohodě.

 

11.    karabiny - využívají se při pohybu po zajištěných cestách a po ledovci (jako součást jistícího setu), na slaňování či dojištění.

 

12.    lano - při horské turistice se používá především k jištění na ledovci (k dojištění obtížných úseků a k případnému zachycení pádu).

 

13.    Mačky, cepín, přilba.

 

14.    teleskopické hole - jejich použití obzvlášť oceníte při pohybu s těžkým batohem.

 

15.    láhev na pití a termoláhev.

 

16.    dostatek vhodné potravy (např. čokoláda a musli tyčinky jako záložní zdroj energie).

 

17.    čepice, oblečení do deště, sluneční brýle, krém na opalování a tyčinka na rty.

 

18.    příruční lékárnička.
19.    aktuální mapy a průvodce, kompas a výškoměr, který může posloužit i jako barometr.

 

20.    signální píšťalka, zavírací nůž

 

Co byste měli zvládnout než se vydáte do hor

- chůzi v terénu, pohyb po sněhu, pohyb po ledovci, lezecký pohyb

- stanování, bivakování

- první pomoc

- odhad počasí, chování při bouřce

- orientace v terénu, čtení mapy

 

Oblasti pro horskou turistiku

 

Na území Česka lze vzhledem k terénním podmínkám provozovat jen méně náročné formy horské turistiky. Na náročnější akce se ale můžete připravit výcvikem na horolezeckých cvičných terénech či umělých stěnách.
V zahraničí máte možnost absolvovat jak méně náročné, tak náročnější formy – především v Alpách je řada snadných i obtížných cest vybavena fixním jištěním – tzv. zajištěná cesta (Klettersteig, via ferrata). Vysokohorskou turistiku můžete provozovat i ve Vysokých Ttatrách na Slovensku. Na místa mimo značené turistické cesty se většinou ovšem smí jen s placeným horským vůdcem TANAPu.