Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Sportujete? Pak vrstvěte!

Při aktivitách v přírodě hraje oblečení významnou roli. Správně zvolené svršky vás nijak neomezují, umožňují vám podat lepší výkon a danou aktivitu si lépe užít. Kromě toho, budete-li správně vybaveni, předejdete prochladnutí a následnému onemocnění.

 

Zásady

 

Oblečení by mělo být především pohodlné. Je-li teplo, oblečte se do volných, světlobarevných a rychleschnoucích materiálů. Je-li chladno, vezměte si lehké oblečení, které se skládá z několika vrstev. Izolovaný vzduch, zachycený pod několika tenkými vrstvami oblečení, udrží lépe tělesné teplo než jedna tlustá bunda nebo svetr. Výhodou také je, že jednotlivé vrstvy oblečení můžete podle potřeby přidávat nebo odebírat a tím si zajistit optimální komfort.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Místo, kde muži pečují o ženy.

Výběr kabátu - každoroční dilema.

Kouzelné nehty.

 

Jak vrstvit

 

První vrstva na těle by neměla být bavlněná nebo vlněná. Tato vlákna sají pot a udržují ho v tkanině na vaší kůži, kterou tím ochlazují a vám díky tomu bude zima. Zvolte raději polypropylenový materiál, který odvádí pot a vodu z kůže a propouští je na vnější vrstvu oblečení. Chcete-li, aby vám bylo teplo, přidejte další vrstvu ze syntetického nebo vlněného materiálu. Vnější vrstva by vás měla chránit proti větru a vodě zvenku a vnitřní vrstvy by vás měly udržovat v suchu. Očekáváte-li, že bude pršet, dobře zvažte, jak se oblečete, zejména je-li zima. Oblečení proti dešti by mělo mít kolem krku, zápěstí a kotníků těsnící manžety z latexu a gumy, aby se studená voda nedostala k vnitřním vrstvám oblečení a na kůži. Přední zipy bývají často netěsné a proto doporučujeme natáhnout na sebe ještě bundu bez zipu a s kapucí. Pamatujte si, že zůstat suchý znamená být v teple a pohodlí.

 

Co se hodí

 

Při aktivitách v přírodě se vám může hodit i malá taška, která se dá upevnit kolem pasu. V ní můžete mít nějaké peníze, klíče, občanský průkaz, brýle a krém proti slunci, kapesník a něco k zakousnutí. Nemáte-li jistotu, že cestou narazíte na zdroj pitné vody, přibalte s sebou láhev připevněnou k ramennímu popruhu.