Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chcete mít vosí pas? Máme pro vás tipy na cvičení.

Spodní polovina těla patří mezi problémové partie většiny žen. V genech máme zakódováno, že širší boky a štíhlý pas naznačují plodnost. Naopak postava rovného typu je spíš rysem mužů. Ženy mají od přírody předpoklad ukládat tukové zásoby právě do oblasti boků a stehen, kdežto pánům se tvoří pověstná bříška (která jsou bohužel rizikovější z hlediska zdraví).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastější chyby při cvičení

Jak efektivně spalovat tuky?

Cvičte "svíčku" pro zdraví

 

Poměr pasu a boků je převážně vrozená záležitost - s šířkou kyčelních a pánevních kostí nic  neuděláme. Co ale ve svých rukou máme, je obsah tělesného tuku a množství svaloviny, jež se pod kůží ukrývá. Právě svaly dodávají tělu ladné křivky a nejjednodušší cesta, jak jich dosáhnout, je trénink a dobře sestavený jídelníček. Provádějte proto pravidelně cviky, zaměřené vyloženě na boky a pas a užívejte si obdivné pohledy okolí.

Housenka - lehněte si na podložku na bok. Natáhněte ruku pod hlavu a hlavu si pohodlně položte. Srovnejte kotníky, kolena, boky i ramena do jedné přímky, kotníky nechte spojené. S výdechem zvedejte oba kotníky vzhůru ke stropu, s nádechem pokládejte, ale zastavte těsně nad zemí. Vnímejte, jak pracuje oblast pasu a cvik zopakujte alespoň osmkrát ve čtyřech sériích. Pro stížení cviku stačí přidat k pohybu kotníků pohyb ramen a chvilku setrvat v krajní poloze. Poté strany vyměňte.

Prkno - zůstaňte ležet na boku. Předloktí spodní ruky opřete o podložku. Položte jedno chodidlo před druhé, nebo je nechte ležet na sobě. S výdechem zvedněte bok vzhůru ke stropu, s nádechem vracejte zpátky k zemi. Po provedení osmi opakování ve čtyřech sériích strany vystřídejte. Pokud by byla tato varianta příliš obtížná, klidně pokrčte nohy v kolenou a opírejte se o ně.

Pohoda u televize - pro intenzivní zapojení boků a hýždí nemusíte vstávat z podložky. Ležte na boku a hlavu si položte na nataženou ruku, nebo skrčte loket a podepřete hlavu dlaní (pokud nemáte potíže s krční páteří). Obě stehna srovnejte tak, aby svírala s Vaším trupem pravý úhel. Lýtka zase svírají pravý úhel se stehny. S výdechem zvedejte patu horní nohy vzhůru, s nádechem ji vracejte zpět, ale nepokládejte. Po chvíli ucítíte příjemné pálení svalů, což je jasná známka, že správně pracují a formují se.

Kyvadlo - postavte se s nohama rozkročenýma přibližně na šířku boků. Do každé ruky vezměte činku nebo láhev s vodou. Vtáhněte pupík k páteři, uvědomte si břišní svaly i oblast beder. Uklánějte se ze strany na stranu tak, jako byste se chtěli činkou dotknout skoro až u kolene. Nevychylujte se přitom z osy. Pravidelně dýchejte a soustřeďte se na práci pasu.

Cvik s gumičkou
- v každém obchodě se sportovními potřebami jsou k dostání gymnastické gumičky. Ty jednoduše ve stoje navléknete na kotníky, rozkročíte se na šířku boků a lehce pokrčíte kolena. S výdechy střídavě unožujete nohy do strany, nebo se můžete zaměřit na každou končetinu zvlášť. Gumičku držte stále v napětí a sledujte, jak se zapojují svaly v okolí boků, hýždí i stehen.

Snažte se cvičit tak, abyste cítili jemné pálení ve svalech. Podle toho poznáte, že je Vaše úsilí intenzivní i účinné. Na závěr se důkladně protáhněte, abyste posilované partie necítili ještě dva dny poté.


Autor: Veronika Staňková