Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak posilovat svaly obličeje

Svaly obličeje sice nechodíme posilovat do fitness center a nestojíme o jejich růst a zesílení, ale to vůbec neznamená, že by celý den zahálely. Obličej tvoří dvě hlavní skupiny svalstva – svaly mimické a svaly žvýkací. Jak již samotné označení napovídá, žvýkací svaly se podílejí na žvýkání potravy. Trénujete tedy při každém jídle. U některých lidí je dokonce můžete při akci pozorovat v místech, kde se spojuje horní a dolní čelist. Aby žvýkací svaly příliš nezmohutněly, dejte si pozor na nadměrné a usilovní žvýkání žvýkaček. Sval je zkrátka sval a posilováním se může opravdu zvětšit.

Mimické svaly se zase starají o to, aby měla tvář informační a komunikační charakter. Výraz tváře totiž primárně slouží k vyjadřování emocí, ať kladných či záporných, a tyto emoce by měl být druhý člověk schopný rozluštit. Každý se jistě setkal se situací, kdy neslyšel hlas druhého, ale na základě výrazu v obličeji odhadl, co právě prožívá či na co myslí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gymnastika obličeje

Váš zdravotní stav prozradí obličej

Ovoce pro krásu

 

Prostřednictvím mimických svalů komunikujeme a sdělujeme okolí, zda jsme smutní, veselí, rozzlobení, překvapení a podobně. Je zajímavé, že signály obličeje jsou lidmi chápány stejně napříč kontinenty. Vyceněné zuby, zvednuté koutky úst a oči roztažené do šířky znamenají radost a veselí, ať jste v amazonském pralese nebo přelidněném New Yorku.

Původně byl obličej našich dávných předků tvořený málo členěným kožním svalem, který se evolucí propracoval až do dnešní podoby. Mimických svalů existuje mnoho, ale jen některé z nich aktivně využíváme. Jednotlivé duševní stavy pak odráží součinnost více z nich. Pouze několik málo jedinců umí tyto svaly natolik dobře ovládat, že se mohou živit třeba jako mimové.

V učebnicích anatomie byste našli štíhlý nosní sval, svrašťovač obočí, zdvihač nosu a horního rtu, malý lícní sval, velký lícní sval, stahovač dolního rtu či stahovač ústního koutku. Pouze někteří lidé mají také smíchový sval, který vytváří roztomilé důlky ve tvářích, nebo bradový sval, tvořící důlek v bradě.

U dospělých osob mimika pravdivě vyjadřuje vnitřní rozpoložení jen do určité míry – kontrolu nad grimasami má totiž mozková kůra a můžeme je tedy částečně vědomě ovládat – přetvařovat se.

Procvičování svalů obličeje například formou obličejové jógy má několik výhod. Za prvé se díky cvičení prokrvuje pokožka obličeje a kontury pleti se zpevňují, ale také existuje teorie, která říká, že výraz v tváři může mít vliv na vnitřní pocity. Zkuste si proto každé ráno stoupnout před zrcadlo a usmát se na sebe, ačkoliv se radostně v tu chvíli necítíte a uvidíte, že Vám po chvíli bude lépe. Naopak stále zamračeným obličejem můžete náladu zhoršit sobě i druhým.

Mimické svaly se lze naučit ovládat. Mimové i hráči pokeru musí svoje výrazy cvičit, aby dosáhli v dané profesi úspěchu, ale ovládnutí obličeje může přinést zisk také Vám.
Svaly obličeje vždy po ulehnutí do postele vědomě uvolněte, aby se Vám zbytečně netvořily vrásky. Přes den je co nejvíc posilujte smíchem – tím ostatně posílíte také svaly břicha a zad!


Autor: Veronika Staňková