Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Svaly - co o nich víte?


To, že svalnaté tělo vypadá lépe než to ochablé je nad slunce jasné. Abyste ale svalstvu lépe porozuměli, měli byste o něm vědět něco víc. Čím více informací budete mít, tím snáze pochopíte jak funguje. Toho pak můžete využít ve svůj prospěch při veškerých fyzických aktivitách i při sportu. Přinášíme vám několik zajímavých informací, které se vám mohou hodit.

 

Naše svalstvo je životně důležité, protože nám umožňuje pohyb. Bez svalů nelze vykonávat vůbec nic. Na rozdíl od hladkého svalstva (například ve střevní stěně) můžete kosterní svalstvo pomocí speciálních cviků cíleně trénovat. Ke kosternímu svalstvu patří přes 400 volně ovladatelných svalů. Z větší části jsou spojeny šlachami s kostmi a tím i s pohybovým aparátem. Svaly jsou důležité nejen pro pohybový aparát, ale i pro statiku našeho těla. Jsou-li trénované, zlepšují tedy nejen pohyb, ale i držení těla. U žen tvoří svaly asi 25 - 30%, u mužů dokonce 40 - 50% tělesné hmoty. Největší je velký zádový sval, nejsilnější je žvýkací sval. Kosterní svalstvo se skládá ze svalových provazců a ty ze svalových vláken. Počet a složení těchto svalových vláken je u každého člověka jiný.

 

Svalová vlákna

 

Podle toho, jak trénujete své tělo, jsou kladeny nároky na různé typy svalových vláken. Existují dva drzhy: bílá a červená. Bílá, neboli sprinterská vlákna, jsou rychle pohyblivá a uplatňují se tehdy, když je třeba provádět výkony založené na síle a rychlosti. Červená, neboli maratónová vlákna, jsou pomalu pohyblivá a dostávají se do hry v případě, jedná-li se o vytrvalostní trénink.
Pokud chcete denně zvedat závaží nebo překonat rekord ve sprintu na 100 m, pak budete trénovat téměř výlučně bílá svalová vlákna. Maratónští běžci, nebo jiní vytrvalostní sportovci, posilují především červená svalová vlákna. S přibývajícím věkem se rychlá a pomalá svalová vlákna stále více směšují do jakési kombinované formy. Abyste zůstali ve formě, potřebujete svalstvo i nadále posilovat.

 

Růst svalů

 

Intenzita tréninku počet svalů nezvýší, pouze může zlepšit jejich objem, tvar a pevnost. Svaly mají schopnost přizpůsobit se různým typům zátěže. To také vysvětluje, proč profesionální houslista může hrát celé hodiny bez námahy, zatímco začátečníka už po čtvrt hodině všechno bolí, nebo proč je naše tělo po dlouholetém polehávání na gauči ochablé a těžkopádné. Vsedě nebo vleže totiž svaly téměř vůbec nepracují a díky tomu také ochabují. Svaly potřebují pro svůj růst impulsy. Patříte-li k typu člověka, který obtížně nabírá svalovou hmotu, pak jste zřejmě vybaveni především červenými vytrvalostními svalovými vlákny, u kterých se jen stěží svalstvo buduje. Proto trénujte krátce, intenzivně, v žádném případě to nepřehánějte s frekvencí tréninku. Právě u vás totiž platí, že méně znamená více.

 

Svalový tonus

 

Kdo se snaží mít svaly ve formě, zlepšuje tím nejen svůj vzhled, ale bude se postupem času cítit ve svém těle čím dál lépe, protože pravidelný trénink pozitivně ovlivňuje svalový tonus. Jako svalový tonus označujeme základní napětí svalu. I ve stavu uvolnění zůstávají některá svalová vlákna stále v „pohotovostním režimu“ - svaly si udržují své přirozené napětí i tehdy, když ležíte na pohovce. Harmonický svalový tonus je pro naše tělo stejně důležitý jako správně naladěné struny houslí. Sedavý způsob života spojený s nedostatkem pohybu však bohužel vede kjednostranné zátěži a špatnému držení těla. Následkem je, že svalový tonus neustále kolísá mezi dvěma nezdravými stavy. Je-li příliš vysoký, dochází k bolestem a nepříjemnému napětí, a naopak, je-li příliš nízký, cítíme se slabí a ochablí. Pomocí svalového tréninku můžete svalový tonus znovu uvést do rovnováhy. Tím se stimuluje prokrvení tkáně a tělo zůstává pohyblivé. Důležité však je, aby byly kladeny rovnoměrné nároky na veškeré svalstvo. Nejjistějším znakem zdravého svalového tonu je váš dobrý pocit.

 

Bolest svalů

 

Bolest svalů by při tréninku samozřejmě nastat neměla. Pokud ano, je to signál, že jste to s cvičením přehnali. Bolest svalů nevzniká pouze jejich překyselením kyselinou mléčnou, kterou tělo nedokáže z přemíry námahy zpracovat, ale příčinou jsou i nepatrná poranění, která se ve sportovní medicíně označují jako mikrotraumata. Tato drobná poranění většinou vznikají 1 až 2 dny po náročném tréninku a po několika dnech bez problémů odeznívají.  Proto trénujte s mírou a dbejte na signály svého těla! Abyste se vyvarovali bolesti svalů, měli byste zvyšovat intenzitu velmi pomalu. Intenzitu cvičení vždy přizpůsobte svojí kondici. Bolestem svalů můžete předejít také tak, že po tréninku se volným tempem projdete kolem domovního bloku, pomalu se proběhnete nebo si dopřejete horkou koupel.

 

 

 

Zdroj: www.doktorka.cz