Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Strečink vám pomůže zefektivnit trénink a zachovat hybnost

Správné fungování pohybového aparátu není jen výsledkem svalové síly a vytrvalosti, ale také flexibility - a na tu se bohužel často zapomíná. Důkladné protažení před tréninkem i po tréninku má velmi důležitou roli v prevenci zranění a v regeneraci.

 

Před samotným cvičením by měl po mírném zahřátí následovat jemný a opatrný strečink, který připraví svaly, šlachy i klouby na následující pohyb. Po skončení tréninku se díky protažení posílené a zatížené svaly začnou regenerovat a navrací se jim jejich délka a pružnost.
   
U lidí, jenž se protahování vyhýbají, je patrné zkrácení svalů a to ve svém důsledku vede ke svalovým dysbalancím a bolestem.

Začněte věnovat pozornost své flexibilitě. Zjistěte, kde máte slabiny, zkrácené oblasti nebo nepříjemné pocity. Zkuste na pružnosti svého těla zapracovat - a nemusíte přitom vytáhnout paty z obýváku. Klidně si pusťte televizi a místo chroupání oříšků si sedněte na podložku a pěkně se protáhněte.

 

Pomohou vám tyto cviky:


Šíje a záda - sedněte si do tureckého sedu, narovnejte záda a uvolněte ramena. Pravou ruku položte na své levé ucho a s výdechem uklánějte doprava k rameni. Vydržte aspoň 10 vteřin, pravidelně dýchejte a pak ještě s výdechem skloňte hlavu šikmo tak, abyste protáhli svaly levé strany šíje a zad. Poté přijde na řadu druhá polovina těla.

Prsní svaly - v tureckém sedu spojte ruce za zády, propleťte prsty u rukou a propněte lokty. Hrudní kost se snažte protlačit dopředu, bradu mírně nadzvedněte. Pozici chvilku prodýchejte a vnímejte, jak se svaly v oblasti hrudníku krásně protahují.

Svaly mezi lopatkami - propleťte prsty u rukou před tělem a s výdechem je protlačte dlaněmi napřed směrem ke zdi před vámi. Vyhrbte se, dýchejte a protahujte svaly kolem páteře mezi lopatkami.

Páteř - posaďte se na zem s nataženýma nohama. Levé chodidlo postavte z vnější strany pravého kolene a pravou paži zapřete za levé koleno. Levou rukou se opřete za zády a s výdechem přejděte opatrně do rotace. Protáhnete svaly podél celé páteře. Chvilku vydržte a pak strany vystřídejte. Celou dobu cvičení se snažte temeno hlavy táhnout co nejvýš ke stropu.

Hýžďové svaly
- v sedě na zemi položte kotník pravé nohy na koleno té levé. Koleno pravé nohy přitom směřuje k podlaze. Opřete dlaně za zády a s výdechem pokrčte koleno levé nohy tak, aby svíralo aspoň pravý úhel. Měli byste cítit intenzivní protažení pravé poloviny hýždí. Nohy samozřejmě po několika vteřinách vyměňte.

Zadní strany stehen - sedněte si s nohama nataženýma před sebe a narovnejte záda. S výdechem pomalu přibližujte břicho ke stehnům. Snažte se dlaněmi chytit Vaše chodidla. Nikam nespěchejte a pozici hezky prodýchejte.

 

 

Autor: Veronika Červenková