Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Na strečink není radno zapomínat

Slovo strečink pochází z anglického slova stretching, což znamená natahování nebo roztahování. Své místo si strečink našel jak u vrcholových, tak i u rekreačních sportovců a měl by být nedílnou součástí každého tréninku. Přestože téměř každý má o strečinku určité povědomí, jen málo lidí ho provádí správně.

Hlavním důvodem strečinku je prevence proti zkrácení svalů. Při posilování se totiž svaly stahují, a když svaly po tréninku neprotáhneme, zůstávají zkrácené. To vede ke špatnému držení těla, bolestem zad či vzniku zranění. Tomu předejdeme správným provedením statického strečinku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letní sportování v přírodě

Tajemství břišního tance

Jóga - lék na stres a bolesti zad

 

Pokud vám při dřepech lupe v koleni nebo podáváte horší výkony, než byste očekávali, může to být následkem špatné volby strečinku nebo jeho špatného provedení. Berte na vědomí, že špatným provedením strečinku nebo jeho vynecháním zvyšujete šanci zranění!
Statický strečink – výhody a nevýhody

U tohoto strečinku protahujeme svaly plynulým natažením do téměř maximální polohy, kterou následně beze změny držíme 10 až 20 vteřin. Tento typ strečinku je ideální zařadit na konec tréninku, po krátkém vydýchání a uvedení těla do relativního klidu. Po vydýchání jsou svaly stále zahřáté a pružné, to je ten pravý čas, kdy přijde ke slovu statický strečink.

Nicméně se setkávám spíš s tímto scénářem: „Člověk bez zahřátí začne provádět statický strečink. To je velká chyba. Jednak je třeba se před strečinkem zahřát, aby svaly nebyly tak ztuhlé. A za další byste statický strečink neměli provádět před tréninkem, protože dokonce zvyšuje riziko zranění. Příliš uvolněné svaly před výkonem zvyšují rozsah pohybu při provádění cviků a snáz se tak dostanete do krajní polohy, kde může dojít ke zranění.“ Takového postupu se neprodleně vyvarujte.

Statický strečink má však v tréninku své místo, a to po ukončení posilování, běhání nebo jiné aktivity. Mezi jeho hlavní benefity patří:

- zvýšení kloubní pohyblivosti
- vytvoření pocitu tělesného uvolnění
- snížení svalového a psychického napětí
- prevence proti zkrácení svalů
- podpora procesu regenerace

Abychom se tedy po tréninku cítili dobře a následující den po něm snížili bolest svalů, měli bychom zařadit na konec každého tréninku statický strečink.


Statický strečink krok za krokem
Těchto šest kroků popisuje postup, jak dosáhneme výše zmíněných benefitů.

1) Pomalu začněte sval protahovat až na hranici bolesti (měli byste cítit napětí ale nikoliv bolest).

2) Abyste dosáhli cíleného protažení zkrácených svalů, vydržte v poloze zprvu 10 vteřin a s postupem času dobu prodlužte až na 20 vteřin.

3) Během protažení se snažte uvolnit a snížit napětí v protahovaném svalu, přičemž pravidelně dýchejte.

4) Po ukončení protahovacího cviku sval povolte a uvolněte na 5 až 10 vteřin.

5) Případně zopakujte body 1) až 4) ještě jednou ale ne vícekrát!

6) Postupujte systematicky (například od hlavy k patám).


Zdroj: Trener-online.cz