Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Strečink – Cvičení pro dokonalé protažení

„Stretching“, nebo také česky „strečink“, je pojem, který pochází z anglického jazyka a v překladu znamená „protahování“. Ačkoliv se někomu může zdát, že protahování je jen okrajovou záležitostí, bez které se při sportování obejde, je na velkém omylu. Tato jednoduchá, ale přitom velmi účinná a nezbytná metoda, pomáhá totiž zlepšit celkovou hybnost pohybového aparátu, a to jak svalů, tak kloubů. Flexibilita je jednou ze složek zdatnosti (fitness) člověka a bez ní není možné dosáhnout požadovaných fyzických výkonů.

Strečink podporuje metabolismus, takže napomáhá také hubnutí přebytečných kilogramů. Díky protahování můžete také dobře aktivovat lymfatické dráhy ve Vašem těle, a tím podpořit detoxikaci organismu, zlepšení celkového fungování těla, ale také zlepšení vzhledu pokožky a zmírnění projevů celulitidy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak správně relaxovat

Na strečink není radno zapomínat

Aby záda nebolela - strečink

Cvičební videa se strečinkem

 

Strečinkem připravíte svaly na nadcházející pohybovou aktivitu, takže zabráníte případnému přetrénování nebo zranění. Nikdy se ale neprotahujte „za studena“. Před strečinkem je nutné nejdřív svaly a klouby zahřát mírným pohybem, aby se svalová vlákna nešetrným protahováním nepoškodila. Před výkonem se v protahování zaměřte především na hlavní svalové skupiny a velké klouby – protahujte se směrem od hlavy k patě. Protáhněte šíji, ramena, tricepsy, pokračujte úklony. Dál protáhněte oblast kyčlí, svaly stehen a hýždí, uvolněte kolena, protáhněte lýtka a Achillovy šlachy, ale také uvolněte kotníky. Protahujte se pomalu a respektujte signály Vašeho těla – nesmíte jít nikdy přes bolest, měli byste cítit jen příjemný tah. Protažení provádějte s výdechem, s nádechem pak povolte. S každým dalším výdechem zkuste protažení zintenzivnit, ale opět jen do té míry, aby Vás nic nebolelo.

Strečink není vhodný jen pro aktivně sportující, ale také pro ty, kteří mají nějaká pohybová omezení. I nesportovcům totiž pomůže udržovat svaly a klouby v kondici. Cílené protahování je tedy velmi vhodné také pro seniory nebo lidi s nadváhou, protože není nijak náročné, ale jeho účinky na zdraví jsou nemalé.

Po ukončení sportovní aktivity by měl strečink opět následovat. Nedá se říct, zda je důležitější protažení před cvičením nebo po něm, protože každé má trochu jinou funkci. Po cvičení je strečink důležitý hlavně pro následnou regeneraci svalů a pro zabránění svalovým dysbalancím. Díky protažení po zátěži Vás budou svaly následující dny bolet mnohem méně, než by tomu bylo bez něj. Během cvičení (hlavně během posilování) se svalová vlákna smršťují a zkracují se. Protažením na závěr se pak sval opět protáhnete do dálky, takže nebude jen pevný, ale také hezky štíhlý. Bez důkladného protahování nikdy nedocílíte ladného držení těla, protože svaly, které pomáhají držet vzpřímený postoj, mají velkou tendenci ke zkracování se.

Při strečinku nikdy nedělejte rychlé pohyby nebo hmity, jak tomu bylo v minulosti na hodinách tělesné výchovy. Aby se sval či kloub protáhl, potřebuje čas a trpělivost. Pokud tedy se strečinkem začínáte, nikam nespěchejte. Vůbec nevadí, když máte malý rozsah pohybu. Vytrvejte ve svém úsilí a dávejte si jen malé cíle. Flexibilita je do jisté míry daná geneticky, ale každý pokrok, byť jen o pár milimetrů, se počítá.

Se strečinkem nemusíte vůbec čekat až na Váš trénink, zkuste se protáhnout také během dlouhého sezení na židli v práci. Uvidíte, že se uleví Vaším zádům a kloubům, ale také zvýšíte svůj pracovní výkon a soustředění.


Autor: Veronika Staňková