Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Protáhněte si tělo

Strečink se netýká pouze sportovců. Díky němu mohou být pružnější úplně všichni. Tedy i vy. I ten největší lenoch by měl znát základy protahování. A co vy?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás hlava? Zkuste strečink.

Bolí vás záda? Možná máte „vypnuté“ zádové svalstvo

Proč cvičit strečink?

Cvičební videa s protahovacími cviky naleznete zde

 

Každý tím získá
Protahování po sportovní aktivitě je pro mnohé z nás už samozřejmou součástí tréninku. Speciální cviky, které se liší podle druhu sportu, udržují a zlepšují pohyblivost kloubů. Ale  i v případě, kdy se nevěnujete žádnému sportu, můžete pro svou ohebnost něco udělat. Zejména tehdy, když celý den a často se špatným držením těla sedíte v kanceláři a cítíte, že jste v napětí. Kdo z nás, co dlouhé hodiny vysedáváme u psacího stolu, neměl nikdy bolesti hlavy způsobené ztuhlou šíjí, nebolela ho ramena, v kříži nebo neměl unavené nohy? Jednoduchými protahovacími cviky můžete mnoha těmto obtížím předejít nebo je alespoň zmírnit. Protahujte se každý den 15 minut nebo alespoň 2x až 3x týdně po dobu 30 minut. Důležité je, abyste cviky prováděli opravdu přesně.
 
Zdravé protahování

V porovnání s cvičením ve fitness centrech a pevně danými pohybovými lekcemi se strečink jeví jako opravdu flexibilní záležitost. Místo a čas můžete zvolit podle chuti a ani intenzita cvičení se neodvíjí podle stanoveného schématu. Pokud se ale budete cvičení důsledně věnovat i doma, snížíte na dlouhou dobu riziko kloubních onemocnění. Budete mít méně problémů se zády, rameny, koleny i boky. S tím, jak se bude zlepšovat vaše pružnost, se dokonce zmenšuje i nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Kdo se protahuje, prospívá i své psychice. Má vzpřímenější držení těla, lépe se mu dýchá. Kromě toho získáte i lepší pocit ze svého těla.

Jemně než prudce

Čím více dbáte na správné provádění cviků, tím účinnější strečink je. Moderní strečink nemá nic společného se cvičením, které si možná pamatujete ze základní školy z hodin tělocviku. Místo prudkých pohybů doprovázených hmitáním, se upřednostňuje pozvolné protahování. Držte se pravidla: Buďte natolik pružní, kolik vám vaše tělo dovolí.  Měli byste jít až k hranici snesitelnosti, která se ohlásí lehkým taháním ve svalech.Cviky raději několikrát zopakujte, než byste je prováděli příliš intenzivně. Jeden cvik trvá přibližně 20 – 25 vteřin, během nichž se několikrát uvolníme a napneme. Nesmíte zapomínat ani na pravidelné a vyrovnané dýchání a nato, abyste stejnoměrně zatěžovali obě poloviny těla.

Čtyři cviky na každý den

Cvik 1 – přední strana stehen
Zapřete se rukou o stůl nebo opěradlo židle. Pokrčte pravou nohu směrem dozadu, nohu přidržte pravou rukou za nárt, narovnejte pánev a předsaďte ji dopředu. Stehna lehce táhněte vzad, nárt přitom tlačte proti ruce. Co je důležité: Neprohýbejte páteř dopředu a koleno nepokrčujte do maximálního úhlu. Poté nohy vystřídejte.

Cvik 2 – prsní svaly
Rozkročte se, předkloňte se tak, aby horní polovina těla svírala s tou dolní pravý úhel. Předpažte a zapřete se rukama o opěrku židle. Paže mějte natažené, ramena tlačte směrem k zemi a lopatky k zadečku.

Cvik 3 – svaly boční strany krku a šíje
Postavte se vzpřímeně, nakloňte hlavu ke straně, uši směřují k ramenům, opačnou ruku lehce tlačte směrem k zemi. Co je důležité: Nenatáčejte se obličejem dolů.

Cvik 4 – zadní strana stehen
Chodidlem pravé nohy se postavte na sedák židle, koleno mějte lehce pokrčené, spodní část nohy uvolněnou. Horní polovinou těla se lehce nakloňte dopředu do té míry, než vás začne tahat ve svalech na zadní straně stehna. Poté zdvihněte špičku pravé nohy a opět ji položte. Vše opakujte s druhou nohou.


Autor: Monika Kuželová