Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Stojka zlepšuje rovnováhu i krevní oběh

Stát na nohou je zcela přirozená věc - vždyť právě chůze pouze po „zadních“ a vzpřímené držení páteře nás odlišuje od ostatních živočichů. Stát na rukou je ale také velmi přínosné - dokonce víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kegelovy cviky vám zajistí lepší sex

10 nejlepších cviků s vlastní váhou těla

Jóga – Pět Tibeťanů, cesta jak se cítit lépe

  
Stoj na rukou není dovednost, která je nezbytná. Dosud jste se bez ní zcela jistě obešli. V případě nebezpečí vás nezachrání, na rozdíl od rychlého úprku nebo od bojových dovedností, pružnosti, obratnosti a síly, ale dokáže doslova udělat zázraky s vašimi rameny, lopatkami, zády, břišními svaly, koordinací, rovnováhou a celkovým vnímáním těla i prostoru. 
   
Dřív, než se na stojku vrhnete, musíte tělo na nezvyklý pohyb i rozložení hmotnosti těla připravit. Zde je několik tipů, na průpravné cviky a benefity, které z nich plynou:

1. Trénink zápěstí - kotníky jsou zvyklé nosit celou váhu našeho těla, ale zápěstí zatím ne. Dřív, než začnete se stojem na rukou, si klekněte na kolena, opřete se dlaněmi o podložku tak, aby prsty směřovaly od vašeho těla, propněte lokty a jemně se předklánějte. Pak prsty natočte směrem k sobě a předloktí protáhněte i tímto směrem. Dlaně otočte vzhůru a na podložku položte hřbety rukou. Zkuste zápěstí na chvilku zatížit i v této, kompenzační poloze.

2. Rozehřívání ramen - kružte rameny, kružte celými pažemi, na jednu stranu, na druhou, oběma současně, každou paží zvlášť. Až si budete jistí, že jsou ramenní klouby pořádně prohřáté, pokračujte dál.

3. “Wall plank“ - vzpor o zeď dokonale zpevní vaše břicho, záda, svaly kolem ramen i předloktí. Komplexnější cvik na posílení celého těla snad ani neexistuje. Zaujměte polohu, jako byste chtěli cvičit klasický vzpor (buď na předloktí nebo na propnutých rukách). Chodidla opřete o zeď a držte. Tělo je zcela rovnoběžné s podlahou, bedra se neprohýbají. Uvidíte, že za několik vteřin o sobě dají vědět i svaly, o kterých jste dosud nevěděli!

4. Přenášení váhy - proveďte hluboký předklon. Dlaně položte pod Vaše ramena, prsty roztáhněte do šířky tak, aby ukazováky směřovaly přímo dopředu. Po malinkých krůčcích došlapejte až k dlaním, ale nebojte se zajít ještě dál - váhu těla přeneste do ramen, dívejte se mezi dlaně a zkuste chodidla odlepit od země. Zapojíte komplet všechny svaly břicha, včetně těch nejmenších a nejhlouběji ukrytých.

5. Nenápadné kliky - sedněte si na podložku, narovnejte záda a dlaně položte vedle sebe. S výdechem dlaněmi zatlačte do země a zvedněte sedací kosti vzhůru tak, jako byste chtěli zvednout celé propnuté nohy. Posílíte ramena, lopatky, břišní svaly i svaly stehen - a to bez jakéhokoliv sportovního náčiní.

6. Ručkování - položte dlaně na zem tak, abyste měli za sebou stěnu. Zvedněte nohy na stěnu a pomalu ručkujte dlaněmi směrem k ní (nohy se současně posouvají po zdi výš). Dojděte tam, kde se cítíte jistě. Pár vteřin vydržte a poté ručkujte dlaněmi zpátky. Pokud dojdete až ke zdi, děláte stojku!

7. Výkop na stěnu - dlaně umístěte asi 30 cm před zeď. Prsty roztáhněte do šířky, zpevněte paže a s výdechem vykopněte nohy nad sebe. Pokud se nahoru dostanete, snažte se odlepovat paty od stěny. Myslete přitom na to, aby se bedra neprohýbala, a aby bylo celé tělo pevné jako skála. Pokud se výkop nedaří, nevadí, trénujte variantu s ručkováním.

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková