Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Správné sporty pro pevné břicho

Abyste měli na břiše místo měkkých polštářků dokonale vysoustruženou plochou dráhu, nemusíte dělat stovky zkracovaček, sedů - lehů nebo rotací - stačí, když budete břišní svaly správně zapojovat při běžném pohybu i tréninku a zanedlouho se svého vysněného pekáče buchet dočkáte!
   
Břišní svaly i tuk, pod kterým jsou ukryté, jsou velice zapeklití protivníci. I kdybyste břicho trénovali až do úmoru, nemusí pověstné buchtičky spatřit světlo světa nikdy, pokud nebudete správně jíst a nezbavíte se tukového krytí. Bez izolační vrstvy tuku ale svaly také vyniknout nemusí, pokud nejsou dostatečně silné, objemné a zpevněné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NOVÉ VIDEO - Vánoce s pěknou vánočkou na břiše s novou trenérkou Marií

MANUÁL: Z tukových polštářů pekáč buchet

Jóga – Pět Tibeťanů, cesta jak se cítit lépe

 

Perfektní břicho je výsledkem mnoha faktorů - genetiky, aerobního tréninku, posilování, odpočinku a především správně sestaveného jídelníčku. Neházejte ale ještě flintu do žita - genetiku sice ovlivnit nemůžeme, ale to ostatní ano. Upravte své stravování tak, abyste byli v lehkém energetickém deficitu, dopřávejte si libové proteiny, komplexní sacharidy a zdravé tuky, omezte míru stresu ve vašem životě, běhejte a cvičte!
   
Pro posílení břišních svalů není třeba věnovat obden půlhodinu svého drahocenného času pouze této partii - cvičte chytřeji a efektivněji - zkuste se zaměřit na práci břicha při těchto sportech a uvidíte, že zkracovačky už nebudete potřebovat:

Svatá trojice síly - pokud se věnujete posilování, jistě víte, že mezi základní cviky na zvýšení síly i množství svalové hmoty, se řadí mrtvý tah, dřep a shyb. Při všech těchto cvicích se extrémně zapojují břišní svaly, a to i tehdy, když jim nevěnujete zvláštní pozornost. Abyste při mrtvém tahu zvedli osu s kotouči ze země, musíte maximálně zpevnit střed těla. S výdechem aktivujete břišní svaly a ty vám automaticky s velkou náloží pomohou. To stejné platí o dřepu. Při provádění shybů břicho aktivně zapojte a jemně podsaďte pánev - zpevněný střed těla pomůže zádovým svalům i svalům paží vykonat to, co po nich chcete.

Jóga - proč byste se trápili výdržemi ve vzporech, když existuje jóga? Při spoustě jógových pozic se zapojují nejen povrchové břišní svaly, ale také svaly, uložené hluboko uvnitř v břiše i kolem páteře. Cvičením jógy získáte nejen ploché, ale především funkční a pevné bříško. Vyzkoušejte pozici střechy, prkna, prkna na straně, stoj na hlavě i stoj na rukou, pozici loďky a mnohé další zázračné a přitom zcela jednoduché polohy, které vytvarují vaše břicho k nepoznání.

Běh - když jde člověk běhat, nemá většinou za cíl posílení břišních svalů - a i přesto se tyto svaly při běhu, sprintu a chůzi posilují! Při běhání se s každým krokem trup lehce vytočí do strany a tím se zapojí šikmé břišní svaly. Při chůzi i běhu myslete na to, abyste pupík neustále vtahovali směrem k páteři. Nikdy břicho nepovolujte, nechte ho po celou dobu aktivní. Pokud při chůzi či běhu bříško povolíte, přirozeně tím povolí také svaly beder a bederní páteř má pak tendenci prohýbat se a bolet! Na další vycházce nebo při dalším výběhu se zkuste chvilku soustředit jen na práci břišních svalů a pochopíte, že jejich další procvičování už není potřeba.

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková