Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Sporty, při kterých zaručeně zhubnete

Hubnutí je záležitost relativně jednoduchá i obtížná zároveň. Každé desetiletí se mění výživová doporučení, média nás masírují reklamami na dietní přípravky, společnost vyžaduje štíhlost, ale přitom jsme pobízeni ke konzumaci velkého množství kalorického jídla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak sestavit jídelníček?

Bylinky a koření, které pomáhají při hubnutí

Jak zhubnout chůzí krok za krokem

 

Ačkoliv se neustále mění názory na to, jakým stylem nejlépe zhubnout, existuje jediný prvek, jenž je všem přístupům společný - totiž pohyb. Můžete se stravovat sebelépe, ale když vynecháte sport, výsledky nikdy nebudou tak uspokojující (naopak to platí také).
   
Vliv cvičení na úbytek tělesné hmotnosti na druhou stranu ani nepřeceňujte. Bylo prokázáno, že když se člověk začne víc hýbat, automaticky rovněž zvýší příjem energie. To je sebezáchovný mechanismus našeho těla. V případě, že lidé drží dietu a příjem kalorií omezují, klesá zase jejich potřeba hýbat se, takže abyste cvičením, sportem a pohybem opravdu hubli, musíte si bezpodmínečně hlídat jídelníček.

Ukazuje se, že větší vliv na redukci, ale hlavně na udržení nižší hmotnosti, má spíš přirozená denní tělesná aktivita, než nárazový sportovní výkon. To znamená, že rozhodující je, jak a čím trávíte celý den, než fakt, že si jdete dvakrát do týdne na půl hodiny zaběhat.

Pravidelné cvičení má výhodu v tom, že rozhýbe metabolismus a organismus trochu překvapí, takže ten pak neusne na vavřínech.
Jednotlivé sportovní aktivity se ve vhodnosti pro hubnutí liší, proto když chcete svoji hmotnost snižovat, vyberte si některé z následujících:

Rychlá chůze - chůze je přirozená a nezatěžuje náš pohybový aparát tolik jako běhání. Chodit může  zkrátka každý. Tempo přizpůsobte svému věku i fyzické kondici a nezapomeňte si měřit tepovou frekvenci. Snažte se aspoň 3 x týdně zdolat 45 - 60 minut v aerobním tempu (tzn. v takovém, abyste se zadýchali, ale nelapali po dechu).

Běh - běhání je přímou cestou ke štíhlosti. Spálíte při něm obrovské množství energie, zapojíte téměř všechny svalové skupiny a navíc si skvěle pročistíte hlavu. Běhejte opět aspoň 45 - 60 minut ve středně rychlém tempu.

Jízda na kole
- Tukové zásoby se spalují během aerobní aktivity. To znamená, že když jedete delší dobu na kole (nebo kolečkových bruslích), jako zdroj energie začne tělo využívat tuk. V tomto případě platí, že čím déle pojedete, tím lépe pro hubnutí.

Intervalový trénink - střídání intenzivní zátěže s krátkými pauzami a volnějším tempem nedovolí tělu stagnovat. Metabolismus se rozjede na plné obrátky, organismus nemá šanci zvyknout si na zátěž a rychle sáhne do tukových rezerv. Intervalový trénink navíc šetří čas, takže je vhodný pro ty, kteří věčně nestíhají.

Posilování
- svaly dávají tělu tvar, ale také jsou tkání, jenž potřebuje i v klidovém stavu spoustu kalorií. Když zvýšíte silovým tréninkem podíl svalové hmoty, budete hubnout s menší námahou.

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková