Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičením proti rakovině

To, že je pohyb pro člověka prospěšný je všeobecně známé, ale že cvičením můžete bojovat i proti zhoubné nemoci, jako je rakovina, ví už jen málokdo. Pomáhá už i obyčejná svižná chůze. Důležité je vybrat, jaký sport by byl pro daného člověka nejvhodnější a aktivní pohyb provozovat pravidelně nejméně rok.

Riziko recidivy nemoci se sníží až o polovinu
Vhodně vybraná intenzivní fyzická aktivita umožňuje snížit až o 50 % riziko recidivy u pacientů postižených rakovinou. Platí to zvlášť u rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty, tvrdí francouzský onkolog Thierry Bouillet. „Studie ukazují, že pohyb je prospěšný, ať je jakákoli předpověď průběhu nemoci,“ uvedl Bouillet. Sám pomohl vytvořit ve Francii dvacítku zdravotních center, jež pomáhají asi 3000 pacientům bojovat proti rakovině gymnastikou, jógou, karatem a další fyzickou činností včetně tance.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak správně trénovat

Nedostatek sportu může zabíjet stejně jako kouření

Vliv sportu na člověka

 

Důležitá je intenzita a vytrvalost
Vědecké poznatky ale také ukazují, že fyzická aktivita je účinná, jen pokud je dost intenzivní. Inzulín, estrogeny a protein leptin, které podporují růst rakovin, se snižují až od určité úrovně fyzické zátěže, která není stejná pro všechny typy rakoviny. Například pro rakovinu prsu byla míra intenzity stanovena na pohyb srovnatelný s asi tříhodinovou rychlou chůzí za týden. U dvou ostatních nejvíce sledovaných rakovin je nutné počítat s dvojnásobnou fyzickou zátěží. Stanovenou intenzitu pohybu je přitom nutné dodržovat šest až 12 měsíců, aby se dosáhlo nějakého účinku.

Boj s únavou

Bouillet připustil, že v začátku nebývá lehké přesvědčit k nejméně rok trvajícímu léčebnému programu nemocné lidi, kteří bývají díky rakovině velmi unavení. Ale časem se v centrech CAMI, která lékař spustil v roce 2000 ve spolupráci s bývalým vrcholovým sportovcem Jeanem-Markem Descotesem, únavy zbaví. Za péči v centru CAMI se ročně platí 20 až 120 euro (cca 500 až 3000 korun), ostatní finance pokrývají dary a subvence různých nadací i některých zdravotních pojišťoven.


Autor: Monika Kuželová