Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak na spodní část břicha

Spodní část břicha patří především u žen k jedné z nejvíce problematických partií. Je to dáno tím, že se do této oblasti velmi rád usazuje tuk, protože pak může ochraňovat a tepelně izolovat ženské rozmnožovací ústrojí. Druhým důvodem, proč bývá spodní část bříška vypouklá, jsou střeva. Když člověk konzumuje příliš mnoho perlivých nápojů, žvýká žvýkačky nebo jí nadýmavé potraviny (včetně zdravé vlákniny), dochází k hromadění plynů a břicho se zákonitě vyboulí.

 

ČTĚTE ZDE:

Jak na posilování přímých břišních svalů

Jak na posilování šikmých břišních svalů

Zásady pro tvarování břišáků

Cvičební videa pro posilování břicha naleznete zde

 

Jedním z častých omylů je, že je spodní břicho tvořeno nějakým samostatným svalem. Část břicha pod pupíkem je ale jen pokračováním přímého břišního svalu. I přesto existují cviky, zaměřené speciálně na tuto partii.

Zvedání pánve - lehněte si na podložku na záda a ruce nechejte volně podél těla. Zvedněte obě chodidla vzhůru ke stropu tak, aby Vaše nohy svíraly s tělem pravý úhel. S výdechem vytlačte natažené končetiny vzhůru, s výdechem uvolněte. Při každém opakování vnímejte, jak spodní část břicha zabírá. Pohyb nemusí být vůbec výrazný, ale měl by být vedený tahem, ne švihem. Obě nohy držte sále vodorovné se zdí (nepřitahujte kolena k ramenům).

Zkracovačky s podsazením - vleže na podložce přitiskněte bedra k zemi, ruce položte za hlavu, lokty rozevřete do šířky. Kolena nadzvedněte tak, aby stehna byla vůči trupu v pravém úhlu. S výdechem odlepte lopatky od podložky a zároveň přitáhněte kolena k ramenům. S výdechem povolte, ale chodidly se nedotýkejte země. Proveďte alespoň 10 opakování ve 4 sériích. Tímto cvikem procvičíte důkladně celý přímý břišní sval.

Nůžky - zůstaňte ležet na podložce a dlaně si podsuňte pod hýždě, aby Vás netlačila kostrč. Natáhněte obě nohy a s výdechem je zvedněte asi 15 cm od země. Dávejte si přitom pozor na bederní páteř - ta musí být stále přilepená k podložce. Pokud cvik zvládáte, můžete začít stříhat nohama - překládat je střídavě přes sebe. Zkuste vydržet 20 vteřin a pak si odpočiňte.

Kolo - cvik, který se cvičil už v mateřské škole, je pro spodní břicho jako stvořený. Na zádech nechejte ruce opět volně ležet podél těla. Kolena zvedněte vzhůru a začněte nohama dělat takový pohyb, jako byste šlapali na kole. Bedra musí být stále přitisknutá k podlaze. Nezapomeňte také pravidelně dýchat.

Pro zdatné - najděte si v bytě dole u podlahy něco pevného, čeho se můžete chytit (spodní část skříňky nebo postele, nohy stolu). Lehněte si hlavou k záchytnému bodu, zvedněte ruce nad hlavu a chytněte se. Nohy natáhněte na zem. S výdechem zvedejte propnuté končetiny pomalu vzhůru ke stropu, ale pánev nechejte na podložce. Až budou nohy a tělo v pravém úhlu, nadechněte se a pak je opět vracejte pomalu zpátky k zemi. Nikdy neprohýbejte bedra - pokud je neudržíte na zemi, cvik raději vynechejte.


Autor: Veronika Staňková