Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Výlety na skialpech

Panensky nedotknutelný svah, sněhobílý prašan a všude ticho zimní krajiny... To vše můžete prožít na výletě na skialpech. Prožijte nepoznané!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lékárnička na hory

Jaký materiál vybrat pro oblečení na hory

Plánujete koupi lyží? Odborníci radí, jak na to.

 

Skialpinismus nás posouvá dál. Neustálý pohyb na čerstvém vzduchu podporuje krevní oběh, posiluje srdce i naši kondici. Nacházíme v něm svůj rytmus, který nám pomáhá překonat zasněženou krajinu, projít kolem stromů až na vrchol hory. A po té námaze přijde to nejlepší - sjezd.

Jak se připravit
Už samotné plánování výpravy je velkou výzvou a zároveň potěšením. Můžete popustit uzdu svojí kreativitě. Existuje totiž nepřeberné množství výprav, kde můžete dobývat zasněžené vrcholky. Nesmíte ale podceňovat nebezpečí, které číhá ve vysokohorském prostředí. Proměnlivé počasí a hrozba lavin, to jsou věci, se kterými musíte počítat. Nepřeceňujte svoje síly a výpravu přizpůsobte nejslabšímu členovi skupiny. Před každou výpravou prostudujte doporučené trasy, které najdete v knihách o skialpinismu nebo na internetu. Túru vybírejte vždy o jeden stupeň snažší, než na jakou se cítíte. Jen tak si můžete být jisti, že ji opravdu zvládnete.

Stopy ve sněhu
Na každou trasu potřebujete zkušenosti a dobrý čich. Kde je nejlepší sníh? Kdy je nejlepší čas ke sjezdu a kdy se mu vyhnout? Pro všechny, kteří nejsou v horách zkušení, je nejlepší řešením absolvovat aspoň základní kurz skialpinismu.

Osamělá krása Vysokých Tater
Ten, kdo hledá při svých výpravách hlavně ticho a klid, si ve Vysokých Tatrách přijde na své. V mnohém se podobají Alpám, jen jim nemohou konkurovat množstvím lanovek a hotelů. V zimě působí osaměleji a drsněji. A právě to je dělá přitažlivými. Nedotčený terén tu není vzácností. Vyráží sem mnohem méně skialpinistů než do Alp.

Radost v Krkonoších
Krkonoše nedosahují sice výšek alpských vrcholů, ale není vůbec na škodu. Nezáleží totiž na tom, do jaké výšky vystoupáte a odkud se vydáte na sjezd. Hlavní je, že jste se dostali do terénu, kde si můžete vychutnat samotu a klid, a že máte vrcholky hor na dosah a pro sebe. Skialpinismus v Krkonoších má co nabídnout. Stromové pásmo končí už na 1200 metrech, hlavní hřebeny hor jsou tedy nezalesněné, a tak trochu připomínají rozsáhlou krajinu v oblasti Fjäll ve Skandinávii.

Mistrovské Alpy
Výběr pro skialpinisty je v Alpách obrovský a na turisty jsou zde velmi dobře připraveni. Existují tu online databáze, které dokáží filtrovat trasy podle obtížnosti, sněhových podmínek, výšky apod. A díky kterým je možné snáze naplánovat menší výlet nebo obtížnou výpravu. Ty neukrytější a nejnáročnější trasy jsou ale určené pouze profesionálům.


Autor: Monika Kuželová