Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Skialpinismus - když vám jen lyžování nestačí

Milovníkům lyžování leckdy už nestačí pouze kopce sjíždět, ale touží i vrcholy zdolávat. To jim umožní skialpinismus, který se v poslední době stal velmi oblíbeným koníčkem zejména u vyznavačů adrenalinových sportů a aktivních lidí, kteří rádi zdolávají překážky a zkouší nepoznané.

 

Skialpinismus utužuje tělo i mysl. Při zdolávání překážek zjistíte jaké máte fyzické i psychické rezervy, díky čemuž máte skvělou možnost se celkově zocelit. Kromě toho se dostanete na místa, kam se běžný lyžař nebo turista nepodívá. Navíc se setkáte se zajímavými a podobně naladěnými lidmy jako jste vy sami.

 

Jaký je rozdíl mezi skialpinismem a freeriderem

 

Skialpinismus se provozuje na lyžích a freeride na lyžích nebo snowboardu. Skialpinisté na místa, odkud plánují sjezd, stoupají po svých, freerideři využívají vleků, lanovek nebo dokonce helikoptér (heliskiing). Pěšky chodí jen krátké úseky, většinou na lyžích nebo sněžnicích. Na rozdíl od běžkařů a lyžařů, kteří se pohybují po vyznačených cestách, se skialpinisté a freerideři vydávají do volných terénů, kde ovšem hrozí, jak při výstupu tak při sjezdu, pád laviny.

Rekreační odnoží skialpinismu je turistický skialpinismus (skitouring), který nevyžaduje speciální horolezecký výcvik a nadprůměrnou fyzickou kondici, takže je přístupný i běžně zdatným jedincům. Tradiční skialpinismus je více zaměřený na sjezd. Svahy, které se sjíždějí, jsou extrémnější a výstupy nahoru náročnější. Při výstupu je často nezbytné používat horolezecké pomůcky jako mačky, cepín atd. Ve strmějších úsecích je někdy nezbytně nutné si lyže připevnit na batoh a nést je na zádech. Proto jsou ve výhodě při tomto sportu jedinci s dobrou fyzickou kondicí.

 

Lavinový kurz

 

Lavinové nebezpečí není radno podceňovat, proto skialpinisté většinou absolvují lavinový kurz, kde se naučí zacházet s lavinovým vyhledávačem, sondou a lopatou při nácviku vyhledávání zasypaného člověka v reálných podmínkách. Toto vybavení je pak nezbytnou součástí výbavy.

 

Rekreačním skialpinistům se doporučuje používat moderní digitální vyhledávače, protože jejich obsluha je snazší a nevyžaduje tolik zkušeností jako starší, analogové přístroje. Pro pokročilejší adepty skialpinismu nebo freerideru je vhodné absolvovat i další kurz přímo v terénu, při němž se naučí plánovat trasy v konkrétní lokalitě za konkrétní lavinové situace.

 

Skialpinistické kurzy

 

Základní kurzy skialpinismu můžete absolvovat v Krkonoších. Pokud byste chtěli vyrazit do zahraničí, je nutné absolvovat nejprve kurz v našich podmínkách, kde se naučíte základům skialpinismu a seznámíte se s technikami výstupu i sjezdu. Vyzkoušíte si jak správně zacházet s vázáním, jak používat pásy a mačky na lyžích. Součástí kurzů bývá i zapůjčení skialpinistické výbavy a ubytování v jednoduchých horských chatách, včetně instruktora. Některé kurzy zahrnují i lavinové přednášky. Pokud pochybujete o své zdatnosti, nemusíte mít obavy. Tyto kurzy jsou určeny i běžným lyžařům. Pro provozování skialpinismu v Tatrách jsou už podmínky přísnější a je třeba, aby jedinec měl už nějaké zkušenosti. Na Slovensku mohou totiž tento sport provozovat jen skialpinisté a horolezci organizovaní v horolezeckých svazech a před každou výpravou se musí nahlásit Správě národního parku. Na jedno místo se smí za den vydat maximálně 30 osob.

 

Potřebné vybavení

 

Skialpové lyže (Silvretta, Dynafit, Blizzard), vázání (Silvretta, Diamir), skialpové boty (Nordika), stoupací pásy (Contur a Coll-tex).