Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Shyby aneb cesta k luxusním zádům

Shyby patří mezi základní cviky na rozvoj síly a svalové hmoty. Podobně, jako třeba mrtvý tah, jsou shyby preferovány především mužskou částí populace, a stejně jako v případě mrtvého tahu, je to velká škoda.
   
Cviky s vlastní váhou těla i ty s činkami ale nikoho na základě pohlaví nediskriminují - neexistují tedy cviky pro pány a cviky pro dámy - jsou zkrátka jen cviky, které fungují a ty, které fungují méně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Stojka zlepšuje rovnováhu i krevní oběh

Angličák – cvik, který vám stačí na posílení těla

Pořiď si švihadlo a vyskákej si sexy postavu

 

Shyby jsou mezi muži populární hned z několika důvodů - zajistí dokonale tvarovaná, silná záda, potrápí ramena, lopatky, bicepsy, předloktí i úchop a zaangažují také břišní svaly. A právě z těchto důvodů by měly i ženy zařazovat shyby do svého tréninkového plánu!
   
Výhoda shybů je, že se provádějí s hmotností vlastního těla (extrémně zdatní jedinci si na řetěz omotaný kolem pasu připínají závaží), a že se dají cvičit kdekoliv, kde se můžete za něco pověsit - doma na hrazdě mezi dveřmi, na hrazdách v posilovně i na hrazdách venkovních workoutových hřišť.
   
Nevýhodou shybů může být jejich náročnost - udělat byť jen jediný shyb je pro mnohé nadlidský úkol (zvlášť pro ženy, které mají jinak rozloženou váhu a sílu těla).

 

I v případě, že shyb nezvládnete, můžete cvičit některou z jeho jednodušších variant a pozorovat, jak vaše síla trénink od tréninku narůstá. Zde je několik tipů, jak a to:

Učebnicový shyb -  chytněte se nadhmatem hrazdy. Ruce nechte přibližně na šířku vašich ramen a palec přiložte k ostatním prstům. Propněte lokty, vyvěste se. S výdechem stáhněte lopatky k sobě a směrem dolů (zapojíte široký sval zádový a ulevíte svalům kolem krku, které často vlivem sezení a stresu tuhnou). Nepomáhejte si nohama, nijak se nehoupejte, nohama nekopejte. Pak vytáhněte bradu (hrudník) k hrazdě a s nádechem se pomalu spouštějte dolů, opět až do okamžiku, kdy budou lokty propnuté. Právě jste udělali vzorný shyb.

Negativní opakování - pokud je pro vás přítah k hrazdě moc náročný, jednoduše nahoru vyskočte nebo si pomozte židlí (jakýmkoliv stupínkem). Velice, velice pomalu, se s výdechem spouštějte dolů a vnímejte, jak jednotlivé svaly pracují. V okamžiku, kdy pro vás začnou být taková negativní opakování jednoduchá, přejděte ke klasickému shybu.

Poloviční shyb
- najděte si hrazdu, která vám bude sahat přibližně k hrudníku. Uchopte ji tak, jako byste cvičili shyby. Nohy zasuňte před hrazdu tělo svěste dolů. S výdechem opět stáhněte lopatky k sobě a přitáhněte hrudník k tyči. Tím, že nezvedáte celou hmotnost těla a opíráte se o paty, je cvik jednodušší, nicméně jím skvěle posílíte svaly, potřebné na klasické shyby.

Kladka - někdo tvrdí, že stahování klady vás na shyby nepřipraví, protože je to jiný mechanismus pohybu. Pokud ale nemáte na shyby sílu a ve vaší oblíbené posilovně není stroj na shyby (tam klečíte nebo stojíte a stroj vám pomáhá), kladka je velice dobrou průpravou na váš první shyb.

 

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková