Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

První hodina jógy. Jak se na ní chovat.

Jóga je skvělá. Protáhne celé tělo, posílí svaly, naučí vás správně dýchat, vyčistí hlavu, srovná myšlenky a dokáže zbavit stresu. Jóga ale není jen fyzické cvičení – je to také životní filosofie, životní styl i forma relaxace. Praktikovat ji můžete doma, nicméně pokud se cvičením začínáte nebo se chcete posunout na vyšší úroveň, je dobré chodit na lekce vedené zkušeným instruktorem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jakou jógu si vybrat?

Jak pomocí jógy vytvarovat postavu?

Troufnete si na jógu? Poradíme Vám, jak začít.

Videa s jógou naleznete ZDE


Protože na lekcích jógy nikdy nejste sami, je vhodné znát několik pravidel chování, které vám usnadní sdílení cvičebního prostoru s ostatními, a díky kterým se vyhnete případnému jogínskému faux – pas:

Choďte včas – toto pravidlo neuplatňujte jen na hodinách jógy, ale i na všech dalších vedených lekcích. Dostavit se na místo včas patří mezi základní návyky slušného chování. Pozdním příchodem budete rušit ostatní, nutit je posouvat své podložky a vytrhávat je ze soustředění na sebe samotné, kvůli kterému na jógu přišli.

Hygiena
– cvičit choďte zásadně čistí. Dbejte na osobní hygienu a neznepříjemňujte ostatním pobyt v jógovém sále. Pokud nemáte vlastní podložku, na tu půjčenou si dejte ručník – nikdy nevíte, kdo na ní cvičil před vámi.

Šeptejte – mluvte potichu už v šatně, a to i pokud jdete cvičit s kamarádkou, se kterou si máte co vyprávět! Na jógu chodí lidé odpočívat a relaxovat, ne poslouchat historky, zážitky a problémy cizích lidí. V jógovém sále se posaďte do lotosového nebo tureckého sedu, zavřete oči a vyčkejte do příchodu lektora.

Vypněte si zvonění – pokud si s sebou do sálu budete brát telefon, vypněte si zvonění i vibrace. Všechny zvuky, které k józe nepatří, by mohli vaše spolucvičence rušit. Pokud si budete v průběhu hodiny potřebovat něco neodkladně vyřídit nebo budete muset z nějakého důvodu odejít dřív, tiše se zvedněte a sál opusťte pokud možno tiše a nenápadně – nebojte se, lektor to osobně brát nebude!

Jděte dopředu – ať už s jógou začínáte nebo jste ostřílený jogín, nebojte se jít dopředu k instruktorovi. Dobře uvidíte a také budete dobře viděni, takže pokud vám některá z pozic nepůjde, lektor vás opraví. Co si o vašem cvičení pomyslí druzí, vám v tuto chvíli může být jedno – jste tam kvůli sobě a své jógové praxi, ne kvůli předvádění akrobatických dovedností.

Udělejte místo – vyberte si sympatické místo pro svoji podložku, ale pokud někdo přijde až po vás, posuňte se trochu. Jestliže jste tím později příchozím vy, vždy se alespoň posunkem zeptejte, zda si můžete vedle dotyčného svoji jóga-matku umístit.

Dýchejte nahlas
– na lekcích jógy se nestyďte dýchat nahlas. Tak, abyste slyšeli sami sebe a aby vás mohli slyšet i druzí. Vůbec to nevadí – naopak, dech by měl být slyšet. Nestyďte se ani zpívat mantry, i když si myslíte, že zpíváte falešně. Odložte svoje ego stranou a užijte si jógu se vším všudy.

 

 

660x250_3.jpg


Autor: Veronika Červenková