Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak zvládat stres – 5. díl

Nic nedokáže člověku otrávit náladu tak, jako bolest hlavy. Dřív, než sáhnete po tabletách z lékárny, se zkuste zamyslet nad tím, kolik jste vypili v průběhu dne tekutin. Bolest hlavy je totiž velmi často spojena právě s dehydratací organismu. Jestliže jste pili v průběhu dne dostatečně, ale bolest nepřechází, je možné, že je za ni zodpovědné měnící se počasí, nadměrné zatěžování očí čtením, televizí či prací na počítači, nebo může být původcem krční páteř. Zacvičte si cviky, které pomáhají bojovat s bolestí hlavy, ale mohou sloužit také jako její účinná prevence.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zvládat stres – 1. díl

Jak zvládat stres – 2. díl

Jak zvládat stres – 3. díl

Jak zvládat stres – 4. díl

 

Cvik č. 1
Nejjednodušší cvik proti bolestem hlavy můžete cvičit prakticky kdekoliv. Ukloňte hlavu k pravému rameni, pravou ruku položte na levé ucho a jemně za hlavu táhněte. Druhou ruku stahujte naopak k zemi, abyste cítili, jak se jemně protahují svaly Vaší šíje. Chvilku vydržte v krajní pozici a poté strany vyměňte. Právě zkrácené šíjové svaly a svaly kolem krční páteře mohou bolest hlavy způsobovat.

Cvik č. 2

Zapřete chodidla i dlaně do podložky a zaujměte pozici „střechy“. Kostrč protlačujte vzhůru ke stropu, prsty na rukou roztáhněte do šířky, ramena stahujte daleko od uší a klidně mírně pokrčte kolena. Hlavu nechte volně viset mezi rukama. Vnímejte, jak se uvolňují svaly v okolí krku a šíje. Tím, jak se začne hlava prokrvovat, bolest postupně pomine. Zkuste v této pozici vydržet alespoň 20 vteřin a soustřeďte se přitom na pravidelné, pomalé a klidné dýchání nosem.

Cvik č. 3

Sedněte si na podložku do tureckého sedu. Narovnejte záda a uvolněte ramena. Dýchejte uvolněně a pomalu nosem a vnímejte, jak se s každým nádechem a výdechem pohybuje Vaše břišní stěna, hrudník i ramena. Uvolněte krční páteř pomalými úklony a předklony, hlavu však nezaklánějte. Důležité je, abyste se celou dobu soustředili na cvičení a cvik prováděli opravdu pomalu a se zavřenýma očima.

Cvik č. 4

Lehněte si na podložku na záda. Uvolněte tělo, nechte nohy přibližně na šířku kyčlí. Položte si pod krční páteř napůl vypuštěný overball nebo malý polštářek. Pomalu otáčejte hlavu zprava doleva a naopak a vnímejte, jak se uvolňují šíjové svaly a svaly na krku. Dýchejte volně nosem a představujte si, jak s každým výdechem odchází bolest z Vašeho těla pryč.

Cvik č. 5
Sedněte si nebo lehněte na nějaké příjemné místo. Zavřete oči a zkuste se chvilku soustředit jen na Váš dech. Poslouchejte, jak vzduch sviští vašimi nosními dírkami, a jak vychází slabé chroptění z oblasti hrtanu. Snažte se dýchat tak, abyste Vy sami dech slyšeli. Tím, že se budete soustředit na zvuk nádechu a výdechu, odvedete myšlenky od nepříjemné bolesti, ale také prokrvíte hlavu a bolest pomine.

Cvik č. 6
Jestliže Vás trápí bolest hlavy, vyhněte se intenzivním vůním, hlasitým zvukům a ostrému světlu. Zkuste vypnout počítač i televizi, napijte se dobrého bylinkového čaje a zacvičte si některý z uvedených cviků. Uvidíte, že bolest hlavy zvládnete i bez chemie.

 

 

Anebo se můžete inspirovat cvičením, které si pro vás připravila trenérka Marie Korseltová.

 

Proti-stresu-5dil.jpg