Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak zvládat stres – 1. díl

Máloco lze v oblasti výživy a cvičení prohlásit s naprostou jistotou. Na sto procent je však jisté to, že pohyb, sport a cvičení představují ten nejúčinnější, nejpřirozenější i nejzdravější lék proti stresu.
   
Ve stresu je dnes úplně každý, i když ne každý si to dokáže připustit. Stresuje nás moc práce, málo práce, časová tíseň, nadbytek času (nuda), pobyt v přelidněném prostoru, samota, onemocnění, rodina, zima, výživa - člověka zkrátka stresuje vše, co nějakým způsobem překračuje či přesahuje jeho možnosti takové situace zvládat.
   
To, že fyzická aktivita pomáhá v boji se stresem, není výmysl médií ve snaze propagovat nějaký nový fitness program nebo omezit nárůst obezity. Důvody leží v hluboké minulosti, kdy jsme žili v jeskyních, útočila na nás divoká zvířata a potravu jsme si museli ulovit. Stres je v podstatě strach organismu z nebezpečné či neočekávané situace. Reakcí na strach je útok nebo útěk. Když naše předky honil šavlozubý tygr, rychle utíkali. Dnes nás ale tygři nehoní a ani mamuty už nelovíme. Dnes nás stresuje telefonát od šéfa, nezaplacený účet nebo příliš vysoké číslo na osobní váze. Našemu tělu je to ale jedno - to je stále naprogramováno na reakci „útěk x útok“. Když pak se stresem zůstaneme „v klidu“, nebo ho řešíme nevhodnými způsoby (přejídání se, kouření, pití alkoholu, agresivita), mívá to za katastrofické následky.
   
Naučte se několik rychlých a jednoduchých cvičení proti stresu, které zvládnete během chvilky i v kanceláři:

Všemocný dech - sedněte si do tureckého nebo lotosového sedu, napřimte páteř a zavřete oči. Co nejpomaleji se nadechujte nosem, nádech na chvíli podržte a pomalinku vydechujte ústy. Při nádechu i výdechu zkuste napočítat aspoň do osmi a sledujte, jak se hýbe povrch vašeho těla. S nádechem pupík odtlačte co nejdál od sebe a s výdechem ho vtáhněte zpět k páteři.

Páteřování - postavte se, zavřete oči (tím se lépe spojíte sami se sebou, se svým tělem i dechem) a začněte se uklánět, předklánět, ohýbat krk, kroužit trupem, kroužit boky, zaklánět hlavu - hýbejte páteří na všechny možné i nemožné strany a zaposlouchejte se do zvuků, které při pohybu vydává.

Dřep a vztyk - pokud cítíte „přetlak“, dřepněte si, několik vteřin dole vydržte (s patami na zemi) a poté vstaňte. Stačí 5 až 10 opakování, než ucítíte, že námaha upouští stres z vašeho těla ven. Stejně dobře fungují „tlaky“ (v případě, že se nechcete zpotit) - silou tlačte do desky stolu, proti zdi či do opěradla židle. Při tlačení si představujte, jak dlaněmi stres opouští Vaše tělo.

Pozice stromu - vyzujte si boty, postavte se, narovnejte záda a dlaně vytočte směrem dopředu. Zavřete oči, soustřeďte se na správné držení těla i na dech. Vnímejte, co se děje s Vaším tělem, kudy proudí nádech i výdech a nezapomeňte vnímat i to, jak je s každým výdechem Vaše tělo uvolněnější a klidnější.

 

 

Autor: Veronika Červenková