Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Protáhněte se v práci - jógou proti bolestem zad

Aby záda nebolela, je důležité posílit zádové i břišní svaly. Posilovat lze v posilovně pomocí specializovaných strojů, zde však hrozí riziko přetěžování určitých svalových skupin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Protáhněte se v práci - sedíte správně?

Protáhněte se v práci - 10 důvodů, proč cvičit v práci

Protáhněte se v práci - jak spálit kalorie a zhubnout v práci?


Pokud je nesprávné držení těla při stoji či v sedu záležitostí mnoha let, je velmi pravděpodobné, že opěrnou funkci plní svaly, které by ji plnit neměly a naopak ty, které by se měly zapojovat více, zahálejí. Při silovém tréninku pak opět zabírají svaly, které jsou na přetěžování zvyklé, nicméně ty, které bychom posílit potřebovali, jsou nečinné.

Ideálním řešením, jak naučit zádové a břišní svaly opět plnit svoji funkci, je jóga. Jógové pozice nutí spící svaly k činnosti, aniž by je přetěžovaly či nadměrně vyčerpávaly. Zatímco se při klasickém posilování zapojují spíš svaly povrchové, jóga aktivuje ty, které jsou uložené hluboko v těle, a tudíž mají na držení těla největší vliv.

Vyzkoušejte vedenou lekci jógy nebo si zacvičte pár pozic proti bolestem v zádech doma.

Střední část zad: lehněte si na podložku na záda. Zvedněte kolena ke stropu a přeložte pravou nohu přes levou, jako když sedíte na židli. Nohy pak pomalu s výdechem přetáčejte doprava dolů k zemi. Ramena nechte na zemi, hlavu natáčejte doleva. Chvilku vydržte a poté proveďte na opačnou stranu.

Celá páteř:
Twist, který uvolní meziobratlové ploténky a protáhne svaly podél celé páteře, provedete tak, že si sednete na podložku a obě nohy natáhnete před sebe. Pak přitáhnete pravé chodidlo co nejblíže k levému kyčelnímu kloubu. Narovnáte záda a levou paži zapřete o pravé stehno těsně pod kolenem. Pravou ruku opřete za záda a s výdechem provedete rotaci. Stejný postup platí i pro opačnou stranu.

Hrudní páteř: Klekněte si na podložku a dlaně položte před ni. Zatlačte silou dlaněmi a předloktím do podložky, boky zvedněte ke stropu a hlídejte přibližně pravý úhel mezi lýtky a stehny. Vnímejte protažení horní části zad a prostoru mezi lopatkami. Chvíli vydržte, pak povolte a znovu cvičení zopakujte.

Bederní páteř: Zůstaňte klečet na kolenou, dlaně opřete o podložku. Srovnejte kolena pod kyčle a zápěstí pod ramena. S výdechem vyhrbte páteř ke stropu, s nádechem se naopak prohněte. Poté rozhýbejte páteř do všech stran, jak Vás napadne. Nahoru, dolů, do stran, kružte, vlňte se. Skvěle uvolníte celá záda, od krku až ke kostrči.

Při cvičení nikam nespěchejte, dýchejte volně a v krajních polohách vydržte alespoň 15 vteřin. Necvičte přes bolest, ale pouze do okamžiku příjemného protažení. Uvidíte, že s trochu důslednosti a pravidelnosti bude po potížích.

 

Zacvičit si můžete i tkz. Office jógu. Zkusit si jí můžete s trenérkou Katkou Burešovou.

 

Protahnete-se-v-praci-jogou-proti-bolestem-zad.jpg

 

Autor: Veronika Červenková