Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Proč se při tréninku cítíte bez energie? Těchto 6 věcí vás brzdí!

Připadáte si jako vymačkaný citrón a přitom máte naplánovaný trénink. Cvičení vás pak nebaví, výkony stojí za starou bačkoru a neefektivně využitý čas vám akorát otráví náladu. Někdy se naopak těšíte na to, že si dáte pořádně do těla, ale v okamžiku, kdy vyběhnete nebo se chopíte činky, jako by z vás vyprchala veškerá energie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ranní rozcvička

Pozor na nadměrné cvičení!

Jak na bolavé svaly? Dalším cvičením?

 

Jsou typy lidí, kterým hladina energie v zásadě moc nekolísá, ať už se ládují jednoduchými cukry, pijí litry kávy, běhají desítky kilometrů nebo se celý den nudí před televizí. Pokud k nim ale nepatříte a během dne zažíváte okamžiky naprosté bdělosti i síly a naopak také momenty, kdy byste nejraději usnuli i při chůzi, zpozorněte!

Zjistěte, co z vás vysává energii jako upír a braňte se - vaše tréninkové úsilí se rázem posune o level výš:

1. Jednoduchý cukr - když si dáte před cvičením jídlo s vysokým podílem jednoduchých sacharidů (přemíra ovoce, sladkosti, pufované výrobky, sladké pečivo, slazené nápoje), možná, že se pár minut poté budete cítit skvěle, ale s takovou rychlostí, s jakou se cukr do krve dostane, s takovou zase klesne. Než nazujete tenisky, budete zralí na šlofíka. Před cvičením si proto dejte sacharidy komplexní, v rozumném množství (celozrnné výrobky, žitný chléb).

2. Málo kalorií - pokud držíte dietu a jste v kalorickém deficitu, nebudete mít na trénink sílu. Abyste odvedli dobrou práci, nechte si většinu sacharidů na dobu kolem tréninku. V netréninkové dny naopak můžete sacharidů trošku ubrat.

3. Moc tuků a bílkovin - nacpat si před pohybovou aktivitou pupík tukem a proteiny není zrovna dobrý nápad. Tyto makroživiny se dlouho tráví, organismus investuje veškeré síly do jejich zpracování a na pořádné cvičení jich pak moc nezbude. Ideální je předtréninková kombinace komplexních sacharidů (ne moc vláknitých) a libových proteinů.

4. Nedostatek tekutin - jestliže během dne málo pijete, můžete se při pohybové aktivitě (a nejen při ní) cítit vyčerpaní. Bez vody v těle nefunguje pořádně nic, natož pak náročné tréninkové plány. Upíjejte vodu průběžně - když do sebe nalijete naráz půl litru, zatížíte ledviny, budete běhat na záchod a na energii vám to stejně nepřidá.

5. Celodenní sezení - po osmi hodinách za kancelářským stolem se cítíte unavení, jako byste skládali uhlí. Vaše tělo to jednoduše vzdalo - dlouhým sezením se přepnulo do líného modu a po vás nechce nic jiného, než další sezení na pohovce u televize a mísu smažených lupínků. Chyba! Vzdali jste to vy a tělo naopak prahne po čemkoliv, co se alespoň vzdáleně podobá pohybu! Tak přemluvte především svoji hlavu, tělo už se přidá.

6. Motivace - když chybí motivace, chybí motor, který vás žene dál. Najděte motivaci pro cvičení a uvidíte, že žádný trénink už nebude protrpěný! A pozor - motivací nemusí být jen štíhlejší pas nebo větší podíl svalové hmoty, ale také psychická úleva, setkávání se s lidmi, zdraví, radost z pohybu a nových dovedností. Hýbejte se, zkrátka proto, protože můžete!

 

 

600x250_FITHALL_TV_v2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková