Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak naučit děti pravidelně sportovat

Návyky, které máme v dospělosti, mají své kořeny v dětství. Proto je důležité děti už od malička učit, že je nutné zdravě jíst a pravidelně cvičit, aby byl člověk fit celý život.

Aby mohly děti přejímat návyky svých rodičů, potřebují žádoucí chování vidět. Učí se totiž nápodobou. Je sice hezké dětem stále dokola věci vysvětlovat, zdůrazňovat a poučovat je, ale taková forma učení není nikdy tak silná, jako právě nápodoba.

Pokud tedy usilujete o to, aby se Vaše děti naučily pravidelně sportovat a pohyb se stal přirozenou součástí jejich života, ale sami máte ke cvičení odpor, je Vaše snaha téměř zbytečná. Když naopak Vaše ratolesti denně vídají, jak nazouváte tenisky a vybíháte do lesa, nemusíte jim o běhání nic vyprávět – časem budou vnímat každodenní běh jako něco zcela přirozeného.

Děti nejsou, na rozdíl od dospělých, líní tvorové. Lenochy z nich dělají televizory, počítače, tablety a pasivní způsob života rodičů. Proto je dobré limitovat elektronickou zábavu na určitý počet hodin týdně a ve zbylém volném čase vystrkovat potomky ven, na čerstvý vzduch.

Dětem také velmi prospívají vedené sportovní kroužky, kde se mohou setkávat se svými vrstevníky. Zde vidí, že sportovat je normální, protože to přece dělá spousta spolužáků a kamarádů. Ve vedeném kroužku se navíc naučí poslouchat autoritu trenéra, učí se chodit někam pravidelně, i když se jim třeba právě nechce, jsou zodpovědní vůči ostatním v kolektivu a trénují si komunikaci s vrstevníky.

Výběr sportovního kroužku by měl respektovat individualitu dítěte. Ze sportu by se měla stát automatická a samozřejmá činnost, jako je třeba chození do školy, ale dítě nesmí chodit sportovat s odporem. Mladší děti většinou potřebují v kroužku někoho známého, kamaráda, na kterého se budou těšit, protože výkon samotný je motivuje málokdy. Naopak děti na základních školách bývají výkonově zaměřené, proto pro ně může být lákadlem právě úspěch.

Když dítě někam přihlásíte, trvejte na tom, aby se sportu účastnilo pravidelně. Nenechávejte ho doma jenom proto, že se mu nikam nechce, že má hodně učení, nebo že nejlepší kamarád také nejde. Děti se tak přirozeně učí zodpovědnosti, pravidlům, dochvilnosti i systematičnosti, a to se jim v pozdějším životě bude velmi hodit.

S dítětem sportujte také Vy sami – je to skvělá příležitost, jak trávit společně volný čas, jak děti poznat v jiném kontextu, ale také možnost, jak dítěti ukázat v jiném světle sebe.

Pokud neumíte bruslit nebo lyžovat, nebojte se přihlásit se do lyžařské školy společně. Vaše děti uvidí, že něco neumět není žádná ostuda, ale nechávat to tak, ano. Společné začátky vás sblíží a Vy i vaše děti budete na takové chvíle vzpomínat celý život.

Pro unavené a upracované rodiče je určitě pohodlnější nechat potomky sedět před televizí, ale s trochou sebezapření a vůle sportování prospěje nejen vašim dětem, ale i vám samotným. Zmapujte možnosti ve vašem okolí a už na příští víkend si naplánujte návštěvu zimního stadionu, jděte na bazén, nebo alespoň na dlouhou procházku. Cvičit s dětmi mohou také maminky doma – na internetu najdete nepřeberné množství videí, které vám ukážou, jak malé do zlepšování fyzické kondice zapojit.


Autor: Veronika Červenková