Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Konec povislým pažím

Paže sice nejsou typickou problémovou partií, ale i tak si zaslouží naši pozornost. Na rozdíl od mužů, kteří svůj trénink zaměřují především na horní polovinu těla, ramena, prsa a záda, ženy bývají posedlé tím, co je od pasu dolů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak správně posilovat paže

Znáte svaly paží? A víte, jak je posilovat?

Nezapomínejte na paže. Ochablé paže nikoho nezaujmou.

 

Aby postava působila harmonicky a všechny svaly těla spolupracovaly, musí být horní a spodní polovina těla v rovnováze. Jednostranné procvičování určité partie ji sice může zpevnit, ale celkový dojem i tak nebude vyvážený. Navíc se zjistilo, že když procvičujete celé tělo komplexně, problémové oblasti na takový trénink také reagují lépe a rychleji.

Do určitého věku ženy vzhled paží příliš neřeší, ale s přibývajícími léty pomalu začnou nosit delší rukávy a hlídat, aby se tricepsy při rychlejším pohybu příliš neklepaly. Vzhled této části těla je tak, jako i těch dalších, ovlivněný genetikou. Pevnost i velikost svalů, ale také kvalita kůže je do značné míry daná a lidé, kteří vypadají skvěle i přes nedostatek pohybu jsou spíš raritou. Zatímco pevnost pokožky moc neovlivníme, pevnost a vzhled paží máme do jisté míry ve svých rukou. Stačí pravidelně a systematicky cvičit, ale také správně jíst. 

Nejlepší pro zpevnění paží je silový trénink, a to buď v posilovně, nebo doma. V každé cvičební jednotce by měla být zapojená ramena, bicepsy, tricepsy, ale také často opomíjené předloktí. V posilovně cvičte s volnými váhami nebo na speciálních strojích, doma můžete využít činky, knihy nebo láhve s vodou.

Pro trénink těchto partií platí stejná pravidla, jako pro posilování čehokoliv jiného – to znamená neprocvičovat dva dny po sobě stejné svalové skupiny, dbát na regeneraci, ale také dostatečný příjem bílkovin.

Nepodceňujte ani cvičení, jako je třeba jóga nebo pilates. Při józe se ve spoustě pozic právě celé paže zapojují, a tak se nenásilnou formou tvarují. Při józe cvičíte s vlastní váhou těla, proto je takové posilování velmi přirozené a zdravé.

Když budete mít pevná ramena a posílené bicepsy i tricepsy, ale budou schované pod vrstvou podkožního tuku, budou paže působit mohutně. Abyste je vyrýsovali, je nutné zařadit do tréninku aerobní cvičení, ale také lehce redukční jídelníček. Pro spalování tuku cvičte v aerobním pásmu alespoň 3 – 5x týdně. Vynechejte sladkosti, bílý cukr a bílou mouku, omezte solení, smažené pochoutky a jezte pravidelně.

Nebojte se, že po několika cvicích na paže budete vypadat jako kulturista – většina žen nemá potenciál a ani hormony pro nabírání svalové hmoty. Pokud jste však tou výjimkou, které se svaly rýsují i nabývají rychleji, procvičujte tělo bez závaží, jen s vlastní váhou.

Tricepsy posilujte kdykoliv během dne, ať už doma nebo v práci. Opřete dlaně o židli, prsty směřujte k zádům. Boky posuňte dopředu, nechte pokrčená kolena a s výdechem lokty krčte. S nádechem je pak propněte zpátky a vnímejte, jak se krásně zapojují.


Na jaře a v létě je velmi příjemné nosit lehké nátělníky a šaty s tenkými ramínky. Tím, že budete mít pevná ramena a paže, docílíte přitažlivého vzhledu a nebudete se muset halit do svetrů a šátků.

Nezahálejte v posilování paží ani v zimě – je lepší být fit po celý rok a celý život, než jen v sezoně krátkých rukávů. Uvidíte, že až poprvé letos obléknete plavky, nebudete svého času ani úsilí litovat.


Autor: Veronika Staňková