Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak správně cvičit v posilovně od A až do Z

Jestliže chcete zpevnit tělo, spálit podkožní tuk a posílit své zdraví, je posilovna to pravé místo pro Vás. Nemusíte mít obavy ze zacházení se složitými stroji, ani z ulpívavých pohledů zvědavých spolucvičenců, stačí se řídit jen několika jednoduchými pravidly.

Do posilovny si s sebou vždy vezměte ručník a tenisky. Ručník kvůli hygieně při cvičení a tenisky především kvůli bezpečnosti. Pokud to s posilováním myslíte opravdu vážně, je také vhodné pořídit si posilovací rukavice, abyste předešli případným mozolům a oděrkám na dlaních.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Špatně nabíráte svalovou hmotu? My vám poradíme, jak na to!

Nedostatek pohybu je stejně zhoubný jako kouření

Proč potřebujete svaly?

 

Téměř v každé posilovně je k prodeji sortiment různých sportovních nápojů a dalších přípravků, ale také školený personál, který by Vám měl poradit, jak posilovací stroje obsluhovat, když si nebudete vědět rady.

Na cvičení si vyčleňte hodinu až hodinu a půl času. Vždy začněte přibližně patnácti minutovým zahřátím na běžeckém páse nebo rotopedu a poté důkladně protáhněte všechny hlavní svalové skupiny, abyste připravili Vaše svaly i klouby na cvičení.

Pravidel a systémů, jak posilovat, existuje nepřeberné množství. Pokud však netoužíte po obřích svalech, ale chcete se především dostat do kondice, stačí dodržovat jen několik zásad.
Při každém tréninku se zaměřte buď na horní, nebo na dolní část těla, aby byl opravdu efektivní. Nejdříve procvičte velké svaly, poté až ty drobnější. Například při posilování horní poloviny těla cvičte nejdříve cviky, při kterých zapojujete větší zádové svaly a až poté se zaměřte na ramena či tricepsy. Zvolte takovou zátěž, se kterou budete schopni zvládnout 15 opakování. Počet sérií pak záleží na Vaší trénovanosti. Platí však pravidlo, že časem se Vaše tělo na zátěž adaptuje, proto počet opakování v sérii, počet sérií, hmotnost závaží i jednotlivé cviky přibližně po 6 týdnech změňte.

Vždy před cvičením si naplánujte, ale také napište, jaké partie budete posilovat, kolik sérií a opakování provedete a s jak těžkým závažím se poperete. Díky tréninkovému deníku budete mít přehled o svých pokrocích, ale také Vám zabrání vzdát cvičení na určitém stanovišti předčasně.

Snažte se neběhat od jednoho stroje ke druhému, ale na každém poctivě procvičit danou část těla. Klidně na stroji nechte ležet ručník, mezi sériemi posilované svaly lehce protáhněte, ale naplánované série nevzdávejte.

Může se stát, že na Vašem stroji bude chtít cvičit někdo jiný, ale nenechte se odradit, to je v posilovnách běžné. Zkrátka se domluvte, jak dlouho chcete cvičit Vy a můžete se s dotyčným prostřídat. Pokud Vás někdo ze spolubojovníků v posilovně při cvičení opraví, neberte to jako urážku, ale naopak jako pomoc ve Vašem snažení.

Ať se při cvičení zaměříte na horní, nebo na dolní polovinu těla, nikdy nevynechávejte posilování břišních svalů. Ty se regenerují velmi rychle, takže k přetrénování nedojde tak snadno, ale hlavně se zapojují téměř při všech cvicích a pomohou Vám také v boji proti bolestem zad.

Když chcete efektivně spalovat podkožní tuk, sedněte si po posilování ještě alespoň na 30 minut na rotoped nebo si zaběhejte na páse. Aerobní cvičení by mělo následovat až po posilování, kdy jsou svaly vyčerpané a tělo musí brát energii právě z tuků.

Na konci Vašeho snažení se opět důkladně protáhněte od hlavy až k patě, abyste podpořili regeneraci svalů a uvolnili Vaše tělo.