Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičte a bude se vám lépe spát

Pravidelně cvičíte? Pak se vám jistě lépe spí a ráno se cítíte více odpočatí. Pokud patříte k línějším jedincům, rozhodně se nad sebou zamyslete. Nedostatkem pohybu se totiž připravujete o kvalitnější odpočinek. Možná si ani neuvědomujete, jak velký vliv má aerobní cvičení na mozek a spánek.

 

Mozek až na prvním místě

 

Největší prospěch z aerobní zdatnosti má mozek. S každým tepem srdce je krev vháněna přímo do mozku. Při každém stahu tak do srdce přijde 20 – 40% krve. Příroda proto považuje mozek za zdaleka nejdůležitější část těla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak posílit svaly pánevního dna.

Obtížně nabíráte svalovou hmotu?

Jak na jarní únavu?

 

Nejlepší záchranář

 

Tato skutečnost se nejpřesvědčivěji projevuje v kritických situacích. Když člověk přijde při úrazu o ruku či nohu, mnoho lidí se domnívá, že většina krve při každém srdečním stahu proudí ze zbytku končetiny ven. Ve skutečnostije to tak, že když dojde k jejímu oddělení, pustí se mozek a celý organismus do záchranné akce. U všech cév zraněné končetiny dojde okamžitě k jejich stažení, aby se ztráta krve minimalizovala. Současně srdce vhání do mozku více krve než obvykle. Protože v situacích, kdy jde o život, je mozek jediným orgánem, který vás možná dokáže zachránit. Příroda mu tímto způsobem zajišťuje tu největší možnou dodávku energie.

 

Krátce a kvalitněji

 

Aerobní cvičení také zvyšuje kvalitu spánku a často zkracuje délku, kterou k odpočinku potřebujete. Lidé, kteří necvičí mají potřebu spát déle a když se probudí, ačkoliv mají za sebou delší spánek, se cítí relativně unavení a apatičtí. Trénovaným jedincům naopak stačí k odpočinku kratší spánek a přitom jsou i bdělejší. Jestliže jste tedy aerobně zdatní, poskytujete mozku hlubší a smysluplnější odpočinek.