Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pohybová aktivita a její vliv na člověka

Pokud se pravidelně věnujete nějaké pohybové aktivitě, pak se nemusíte bát, že  po tabulce čokolády ihned přiberete. Kromě toho cvičení má pro organismus i další pozitivní účinky,  pro které rozhodně stojí zato zůstat pohybově aktivní až do pozdního věku. Budete se cítit fajn nejen po fyzické, ale i duševní stránce.

 

Pohybová aktivita je zejména důležitá, pokud chcete snížit svou hmotnost dlouhodobě nebo dokonce trvale. Během přísné redukční diety, nebo dokonce hladovky, budete sice zpočátku snižovat hmostnost poměrně rychle, ale takové hubnutí je nevýhodné a neudržitelné, jelikož se tak zbavujete aktivní tělesné hmoty. Navíc bývá nejčastější příčinou tzv. jo-jo efektu, kdy po krátkodobé redukční dietě sice zhubnete, ale brzy se zase vrátíte na svou původní váhu.

 

O účinku pohybové aktivity na organismus rozhoduje především frekvence, doba trvání a intenzita:

 

Frekvence – nejčastěji se doporučuje aktivně se pohybovat min. obden, tedy 3 – 4x týdně. Pro diabetiky je vhodná dokonce každodenní pohybová aktivita. Pro začátek ale postačí nají si čas na dvě aktivity během pracovního týdne a jednu o víkendu.

 

Doba trvání – aktivita by měla trvat minimálně 30 min., optimálně však 50 až 60 min. Včetně zahřívací a protahovací fáze. Zvláště na začátku je vhodné si vypracovat plán (nejlépe na 4 až 6 týdnů dopředu) postupného navyšování doby, po kterou budete provozovat konkrétní aktivitu.

 

Intenzita – její správné stanovení není jednoduchá záležitost. Existuje totiž celá řada doporučení a výpočtů optimální tepové frekvence. Nejlepší ovšem je, pokud sami na sobě vysledujete, kdy je pro vás nejvhodnější intenzitu míně zvýšit.

 

Nesnažte se ale aktivitu za každou cenu zvyšovat. Nemá to smysl, jelikož při vysokých intenzitách se přednostně metabolizují cukry, a ne tuky (ty metabolizují při nižších intenzitách). Dále platí, že při nižších intenzitách je třeba adekvátně prodlužovat dobu trvání pohybové aktivity.

 

Jakou aktivitu zvolit?

 

Při redukční dietě se vám může zdát chůze jako nedostačující pohyb, ale opak je pravdou. Budete-li navíc provozovat tzv. nordic walking, zvýšíte účinek o 20 – 25%. Pokud se ale nemůžete chůzi aktivně věnovat, zkuste vhodnou alternativu, např. rotoped apod.

 

Účinky pohybové aktivity

 

Krátkodobá (hodiny) – snižuje hladinu cukru a krevní tlak.

Střednědobá (týdny) – zvyšuje aktivní hmotu (svalstvo), snižuje tukové zásoby, zmenšuje obvod pasu.

Dlouhodobá (měsíce) – snižuje hmotnost, dlouhodobě snižuje krevní tlak, zlepšuje fyzickou zdatnost a psychický stav.