Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Poznejte klady a zápory cvičení ve vodě

Plavání není jedinou aktivitou, kterou můžete dělat ve vodě - lze v ní také cvičit. Bazény, rybníky i mořská pobřeží se dají využít jak ke zvýšení aerobní kapacity, tak ke zvýšení síly a flexibility. Pohyb ve vodě je příjemný, zdravý a relativně méně namáhavý. Může zpestřit váš běžný trénink a přinést do cvičebního plánu vítanou změnu.

 

ČTĚTE TAKÉ

Štíhlá díky plavání. Jde to!

Proplavte se ke krásnému tělu

Jak na pohyb s cvičení s kily navíc

 

Poznejte klady a zápory cvičení ve vodě - negativům se vyhněte a pozitiva využijte ve svůj prospěch. Myslete ale také na to, že vše je relativní, a to, co je pro někoho pozitivem, může být jinému na obtíž.

Pocení - na fyzické aktivitě ve vodě je příjemné to, že se člověk nepotí. Voda ochlazuje povrch těla, proto se nemusí sám ochlazovat pocením. Když vylezete z bazénu po hodině vodního aerobiku, cítíte se sice příjemně unavení, ale zároveň svěží. Pro někoho je ale pocení známkou toho, že cvičení funguje a pokud z těla nestříkají litry potu, aktivitu ani cvičením nenazývá.

Klouby - největší výhodou pohybu ve vodě je to, že šetří klouby i páteř. Voda vytváří tělu podporu, nadlehčuje a tlumí nárazy, takže v ní mohou cvičit také jedinci, kterým váha ukazuje vyšší hodnotu. Také při úrazech a onemocněních pohybového aparátu je ideální rehabilitační pomůckou.

Cvičební „úbor“ - cvičebním úborem jsou plavky, a to bývá kamenem úrazu. Pokud s hubnutím a zpevňováním postavy teprve začínáte, může být soukání se do plavek trochu nepříjemné. Leckterý nedostatek postavy však voda ukryje pod svou hladinou. Naopak ti, kteří na sobě makají, výsledky svého snažení vystaví na odiv.

Odpor vody - voda nadlehčuje, ale zároveň při pohybu klade našemu tělu odpor. Takový přirozený odpor funguje jako závaží, jenž stimuluje svaly a zatěžuje kardiovaskulární systém. Nepotřebujete tedy žádné speciální pomůcky (i když existují třeba plovoucí „špagety“ do vody i různé destičky), stačí Vám voda sama o sobě.

Tepová frekvence
- abyste při cvičení hubli, měli byste se aspoň 30 - 40 minut pohybovat v aerobním pásmu tepové frekvence. Dosáhnout toho ve vodě je docela obtížné. Abyste spalovali tuky, museli byste cvičit nebo plavat v opravdu rychlém tempu - bazén spíš využívejte pro posílení svalů i celkové kondice.

 

clanek_fithall_tv_600x150.jpg

 

Nedostupnost - když běháte, potřebujete jen tenisky. Ke cvičení ve vodě je nutný bazén, a ten je často nedostupný. Už samotná doprava ke koupališti, následné mytí se a sušení i odjezd zpět domů představuje značnou časovou ztrátu a může leckoho odradit.

Uvolnění - ve vodě se snáz uvolníme a zrelaxujeme. Člověk je na vodu zvyklý už od svého prenatálního života, a proto se podvědomě navodí v organismu pocit volnosti, úlevy i bezpečí. Regenerace těla je nedílnou součástí kvalitního tréninku.

 

 

Autor: Veronika Staňková