Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kdy začít plavat s miminkem?

Také nevíte, jak to s tím „plaváním“ kojenců vlastně je? Třeba kdy začít a zda skutečně plavou? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky:

 

Kdy lze s „plaváním“ kojenců začít?

S miminkem můžeme začít „plavat“ hned po zahojení pupíku. V tomto období ale určitě v domácím prostředí a pod dohledem odborně proškolené instruktorky. Ta rodičům ukáže, co s miminkem ve vodě a poradí jim i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte. Do klubu, který tuto aktivitu nabízí, je možné, pokud k tomu má vhodné zázemí, začít chodit od ukončeného druhého měsíce dítěte.


Skutečně malí kojenci plavou?

Výraz „plavání“ kojenců je sice známý, ale zavádivý. Vždy ho najdete v uvozovkách. Dítě neplave, ale za určitých podmínek a s pomocí dospělé osoby se ve vodě vznáší. Určitě tedy nečekejte, že dítě doma vložíte do vody a ono začne pádlovat ručičkama a nožičkama, tedy skutečně plavat.

 

Jak je to s potápěním?

Kojenec má do třetího měsíce reflex zatajení dechu. Po kontaktu s vodou tedy reflexně krátce zatají dech. Nedoporučuji to však zkoušet bez dohledu odborně zaškoleného instruktora! Reflex okolo třetího měsíce mizí.


A co ty nádherné fotky kojenců pod vodou?

Nenechte se zmást. Tak jako všechny dovednosti, i tuto se děti učily. A když se fotí v moři, točí se okolo akce celý tým odborníků a děti se vybírají. Není to tedy dovednost, kterou děti běžně zvládnou.

 

Půlroční dítě mé kamarádky skutečně začalo brzo samo plavat.

Opět to není samo sebou, po určité době a při dodržování metodických postupů toho lze dosáhnout, ale zase pouze u některých děti. Zejména baculaté děti mohou tuto dovednost zvládnout, protože hustota jejich tělíčka je nižší, než hustota vody.

Nebuďte ale smutní, s pozdějším nácvikem plavání to nemá nic společného. Dítě si zvyká na odlišné prostředí, „plavání“ pozitivně ovlivňuje jeho zdravotní stav. Nácvik plavání nastoupí opravdu výrazně později.

 

Kdy lze hovořit o skutečném plavání?

Základní plavecké dovednosti (splývání, orientaci ve vodě, pády do vody, dýchání do vody) se dítě začíná učit od 1,5 roku. S nácvikem kraulových a znakových nohou začíná dítě ve 2,5 letech a celou souhru začíná trénovat od 4 let. Zase ovšem záleží na podmínkách a na tom, zda dítě chodí plavat odmalička a je tedy na vodní prostředí zvyklé, nebo teprve ve čtyřech letech začíná.

 

 

Článek byl převzat z portálu babyweb.cz