Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak vybrat správnou outdoorovou obuv

Než se vydáte na nákup nových outdoorových bot popřemýšlejte, zda je budete nosit na turistický výšlap do hor nebo na vycházky do města. Outdoorová obuv je specifická svojí účelností, proto se  tzv. „městské“ varianty na náročnější turistiku nehodí. Díky své odlišné konstrukci by vás mohly v nevyhovujícím terénu zradit. Přinášíme vám proto několik rad, jak vybrat vhodnou botu podle toho, kam v ní chcete vyrazit.

Obuv pro profesionální turistiku

Tato obuv je určená na túru do hor, a přestože by bez problémů obstála i během nošení ve městě, může být právě díky své pevné konstrukci na běžné nošení nepohodlná. Obuv bývá těžší, tužší a méně ohebná. Jako povrchový materiál se nejčastěji používá hladká nebo broušená useň. Kvalitní outdoorová obuv je také z důvodu lepší stability obvykle kotníková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se vybavit pro horskou turistiku

Jakou obuv vybrat pro podzimní túry a kratší výlety

Chůze nebo běh?

 

Obuv pro lehkou turistiku
Městská varianta by ve vysokohorské turistice neobstála. Ne, že by byla nekvalitní, ale není konstrukčně uzpůsobena na takovou zátěž. Na první pohled ovšem vypadá jako pravá pohorka. Má vysoce odolnou podešev proti opotřebení a výraznější dezén, který umožňuje dobrý záběr při chůzi. Bota je také dobře ohebná, aby chůze v ní byla co nejpohodlnější. Povrchový materiál bývá lehčí a může se v něm objevit i textil, který je oproti kůži prodyšnější. Často se využívá různých mezipodšívkových membrán, které zabraňují pronikání vlhkosti. Většina vzorů se vyrábí v nízkém provedení pod kotník.

Pomůže i cena

S orientací vám může pomoci i cena. Profi-turistická obuv se pohybuje v cenové hladině od 3 000 Kč, výjimečné nejsou ale ani modely za 7 000 Kč, a to právě kvůli použitým materiálům, technologii a vůbec celkovému provedení této obuvi, které odpovídá nošení v extrémních podmínkách.

Co dělat, než vykročíte:
„I když bývají profi-modely vybavené membránou Gore-Tex, je vhodné je před prvním nošením naimpregnovat, a to v několika vrstvách. Každou vrstvu impregnace nechte důkladně zaschnout. Impregnace zamezuje pronikání vody do vrchového materiálu a snižuje míru pronikání nečistot. Díky impregnaci zůstane také svršek obuvi delší dobu suchý a obuv má lepší tepelnou izolaci. Četnost samotného impregnování závisí na intenzitě nošení obuvi a také na tom, v jak náročných klimatických podmínkách je obuv nošena. V rámci doplňkové péče používejte na hladkou kůži i vhodné krémy. Předejdete tak vysušení a popraskání povrchu obuvi. Obuv nejdříve zbavte nečistot, nakrémujte a naimpregnujte (pořadí krémování a impregnace provádějte dle instrukcí výrobce konkrétních prostředků). Na broušené usně i v kombinaci s textilem používejte speciální spreje. Krémy i spreje většinou také obsahují impregnační látky, ale ne v takové síle jako klasické impregnace. Po každém použití nechte boty důkladně vyschnout a vyvětrat,“  radí Martin Ševčík, manažer produktového kontrolingu a soudní znalec v oboru obuvi.


Autor: Monika Kuželová