Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jaký materiál vybrat pro oblečení na hory

Sháníte zimní bundu, aby vám v ní bylo sucho a teplo? Jak ale vybrat ten správný materiál a nenapálit se? Poradíme vám.

Ideální sportovní bunda dokáže člověka udržet v teple v extrémním mrazu, nepromokne bez ohledu na intenzitu a délku deště a dokáže propouštět vlhkost z potu ven, takže vás i při náročnějších aktivitách udrží v suchu. V obchodech jsou v nabídce stovky výrobků a pro laika je těžké poznat, zda zafungují, když bude opravdu potřeba. Jak tedy vybrat kvalitní materiál, který vás udrží v suchu a teple jak na výletě, tak při extrémních expedicích?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jakou obuv vybrat pro podzimní túry a kratší výlety

5 mýtů o lyžování

Plánujete koupi lyží? Odborníci radí, jak na to.

 

Základní úpravy materiálů pro zimní sportovní oblečení: zátěr a laminovaná membrána.

Zátěr
Je pružný film natřený na povrch tkaniny, který „zacpe“ póry. Tím se docílí různého stupně nepromokavosti. Čím je ale zátěr silnější a odolnější proti promoknutí i profouknutí, tím méně propouští páru ven a tělo se promočí vlastním potem, takže nositel snadno prochladne. Zátěr obvykle najdete u levnějšího oblečení a poznáte ho podle toho, že látka je poměrně tuhá a hůře ohebná. Pro sportovní aktivity v náročnějších podmínkách není vhodný.

Laminovaná membrána

Druhý způsob úpravy představuje laminovaná membrána - tenká vrstva polymerního materiálu, která je nalaminována obvykle na vnitřní stranu textilie. Díky své struktuře zajišťuje nejen nepromokavost, ale oproti zátěru i paropropustnost. Navíc je odolnější než zátěr, který se především na namáhaných místech rychle poškozuje a materiál se tak stává promokavým.

 

Laminované membrány se dělí do dvou kategorií - porézní (např. známý Gore-Tex) a neporézní (napč. Gelanots). Porézní membrána má tak velké póry, aby mohla procházet vodní pára a vzduch, ale zároveň tak malé, aby nemohla projít ani ta nejmenší vodní kapka. Vlastnosti neporézních membrán ale zaručují ještě více.

Gelanots je neporézní membrána ze speciálního polyuretanu (PUR), který nemá žádné póry, ale vodní páru propouští prostorem mezi molekulami. Membrána je navíc hydrofilní - jakmile se molekula vodní páry přiblíží do její blízkosti, je aktivně vtažena do její struktury a vypuzena na povrch oděvu. Čím více se člověk potí, tím více vzrůstá teplota u membrány, její molekuly se pohybují rychleji a propouštění páry je intenzivnější.

Vsaďte na kvalitu

Pokud tedy chcete opravdu kvalitní zimní vybavení, které vám vydrží víc než pár sezón, měli byste se v obchodech určitě ptát po laminovaných membránách, nebo si při nákupu na internetu důkladně prostudovat uvedené materiály a zjistit, zda jde určitě o laminovanou membránu. Nenechte se zmást často odborně znějícím popisem levnějších a méně kvalitních materiálů.

 

Zdroj: www.mill.cz