Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nedostatek pohybu je stejně zhoubný jako kouření

To, že nekouříte ještě neznamená, že žijete zdravě. K zdravému životnímu stylu patří správná strava a především pohyb. Nedostatek cvičení a tělesného pohybu totiž způsobuje ve světě stejný počet předčasných úmrtí jako kouření.

 

Lenost může způsobit nemoc i smrt

 

Podle vědců je rozsah problému takový, že se rovná pandemii a její řešení vyžaduje nový přístup. Proto by se veřejnosti mělo zdůrazňovat nebezpečí, které sedavý způsob života provází. Třetina dospělých se totiž nevěnuje aktivnímu pohybu, která by měla být asi 2,5 hodiny týdně. To vede k 5,3 milionu úmrtí, tedy asi k desetině úmrtí na srdeční choroby, cukrovku a rakovinu střeva či prsu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Grilovaná zelenina.

Hubnutí začíná v hlavě.

Jak předejít úrazům při sportu.

 

Pravidelný pohyb je nutností

 

Dospělí by se měli každý týden věnovat 150 minut mírné fyzické aktivitě, jako je svižná chůze, jízda na kole či zahradničení. Podle studie v Lancet doporučení nejméně dodržují lidé v zemích s vysokými příjmy. Británie prý patří k nejhorším hříšníkům, když dvě třetiny dospělých se dostatečně nepohybují. 
Vědci připouštějí, že srovnávání zemí může být ošidné, stejně jako vyhodnocování údajů z dotazníků, které vyplňovali lidé ze 122 zemí. Tým vědců si je však prý jistý celkovými závěry.

 

Důležité je nekouřit

 

Někteří vědci nicméně varovali před srovnáváním důsledků kouření a nedostatku pohybu. I když způsobují zhruba stejný počet úmrtí, mnohem méně lidí kouří, než je fyzicky pasivních. Kouření je tedy mnohem rizikovější. “Pokud jde o prevenci rakoviny, zdaleka nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je přestat kouřit,“ řekla doktorka Claire Knightová z organizace Cancer Research UK.

 

Zdroj: ČTK