Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nakopněte svůj metabolismus cvičením - 5. díl

Posilování z žen neudělá obryně - nadměrné velikosti mají obvykle na svědomí spíš koblihy, než činky. Silový trénink má nespočet výhod a přináší tělu spoustu benefitů, proto je obrovská chyba se mu vyhýbat.


ČTĚTE TAKÉ:

Nakopněte svůj metabolismus cvičením - 1. díl

Nakopněte svůj metabolismus cvičením - 2. díl

Nakopněte svůj metabolismus cvičením - 3. díl

Nakopněte svůj metabolismus cvičením - 4. díl

 

Formování postavy - první výhodou silového cvičení je formování postavy. Svaly jsou to, co dává našemu tělu tvar a bez posilování je není možné dostatečně stimulovat a tvarovat. Běhání, jízda na kolečkových bruslích nebo svižné procházky jsou sice fajn a mají příznivý vliv na zdraví, ale kulatého a pevného pozadí takovými aktivitami nedosáhnete. Aerobní cvičení pálí totiž nejen tuky, ale také svaly.

 

Silné kosti - bylo prokázáno, že díky silovému tréninku sílí také kosti. Pohybem a prací svalů se do kostí dostávají snáz minerální látky i živiny a kosti jsou pak pevné. Posilování je tedy velmi vhodné také pro seniory, kteří mají kostru křehkou, náchylnou k artróze nebo zlomeninám.

Vyšší bazální metabolismus - svaly představují metabolicky aktivní tkáň, která má schopnost spálit energii. Z toho logicky plyne, že když máte vyšší podíl svalové hmoty, můžete beztrestně víc jíst, aniž byste si tvořili tukové rezervy kolem pasu. Abyste svaly správně vyživili, netrapte je rychlým občerstvením, polotovary ani cukrovinkami.

Síla a kondice
- zvedáním činek si jednoznačně zvýšíte sílu i zlepšíte kondici. V běžném životě se vám to bude hodit při nošení tašek s nákupem, zvedání dětí i dobíhání tramvaje. Dnes se za přitažlivé nepovažuje vyhublost, ale být fit a zdravá.

Procvičení srdce - při silovém tréninku donutíte srdce přepumpovat více krve. Stimulujete kardiovaskulární systém a trénujete srdce, aniž byste museli trávit hodiny na běžeckém páse. Když zkrátíte pauzy mezi jednotlivými sériemi a snížíte zátěž, spálíte posilováním také trochu tuku.

Trénink vůle - překonávání svých limitů i sebe sama je principem většiny sportů. Při posilování se můžete neustále zlepšovat, vytyčovat si nové cíle a sledovat, co všechno vaše tělo dokáže. Snažte se být pokaždé o trošku lepší, než minule, svoje úspěchy si zapisujte a radujte se z každého drobného pokroku.

Můžete si zamlsat
- po skončení úsilí v posilovně nastává doba, kdy si můžete bez výčitek dopřát něco sladkého. Asi 15 minut po posilování vzniká tzv. glykemické okno, které vysloveně vyžaduje, abyste doplnili cukry, a to klidně i ty jednoduché. Jestli  vás často honí mlsná, sbalte si oblíbený muffin nebo koláček do tašky se cvičením a při cestě domů se odměňte. Budete mít jistotu, že si můžete dopřát, ale zároveň nepřiberete.

 

S informacemi o silovém tréninku ukončíme naší týdenní kampaň: Nakopněte svůj metabolismus cvičením. A samozřejmě nemůže chybět ani cvičení od trenérky Marii Korseltové.

 

Nakopnete-svuj-metabolismus-cvicenim-5dil.jpg

 

Autor: Veronika Červenková