Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nachlazení a sport

Podzimní plískanice s sebou často přinášejí nachlazení, které mnoho lidí zkouší tzv. přechodit. Pokud ovšem sportujete, tak už jen příznaky rýmy a kašle by vás měly odradit od jakékoli pohybové aktivity.

Uzavřené prostory jsou zdrojem infekce
Nachlazení jsou běžnější na podzim a v zimě, protože se lidé venku méně pohybují a setkávají se častěji v uzavřených prostorách, kde se infekce snáze šíří z jedné osoby na druhou. Vrchol sezóny nachlazení bývá v září a začátkem ledna. To zřejmě souvisí s návratem dětí a studentů do škol po letních a zimních prázdninách.


ČTĚTE TAKÉ:

5 rad, jak způchodnit ucpaný  nos

Nachlazení zažeňte zeleninou a bylinkami

Potraviny, které posilují imunitu

 

Nachlazení versus imunitní systém
Symptomy nachlazení  se projevují podle toho, jak na ně reaguje náš imunitní systém. Silně nachlazení lidé bývají paradoxně ti, kteří mají silnější imunitní systém. Proto potravinové doplňky, které imunitní systém posilují, mohou vyvolat silnější příznaky nemoci.

Nepodceňujte ani rýmu

Pokud jste nachlazení a máte horečky rozhodně zpátky do posilovny nespěchejte a raději si dejte od cvičení delší pauzu. S opětovným tréninkem můžete začít nejdříve pět dní po odeznění příznaků nemoci. Pro sport je však nebezpečné i lehké nachlazení bez teplot, neboť se při něm organismus snáze vyčerpá. Pak vám hrozí vážnější bakteriální infekce, která může vést ke komplikovanějším onemocněním. Pokud extrémně cvičíte, nebo jste vystaveni velké zimě, pak užívejte denní dávku 200 mg vitamínu C. Riziko nachlazení tak můžete snížit o polovinu.

Pomáhá dostatek tekutin a kuřecí vývar
Kuřecí vývar proti nachlazení opravdu pomáhá, neboť snižuje zánětlivé procesy v těle a účinně bojuje proti bakteriálním infekcím. Pití vody, ovocných šťáv, vývaru a dalších tekutin zase odplavuje škodlivé látky z těla, předchází přetížení organismu a zabraňuje jeho dehydrataci.


Autor: Monika Kuželová