Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Máte nadváhu? Zapomeňte na běhání v lese a skákání na hodinách fitness!

Nadváha je definovaná nadměrným zmnožením tukové tkáně vlivem většího příjmu energie, než je jeho výdej. Čím šířeji jsou pomyslné nůžky mezi energetickým příjmem a výdejem rozevřené, tím je problém závažnější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sporty, při kterých zaručeně zhubnete

Jak zhubnout chůzí krok za krokem

Jaká je ideální tepová frekvence pro spalování tuků?

   
Ačkoliv je určování stupně obezity pomocí BMI (hmotnost / druhá mocnina výšky v metrech) trochu zastaralé a nepřesné (hlavně v případě dětí, sportovců a seniorů), je zatím tím nejjednodušším a nejdostupnějším, co máme k dispozici. Body mass index do 25 vás může nechat úplně v klidu. Když ale jeho hodnota překročí hranici 25, měli byste zbystřit - máte nadváhu. BMI nad 30 už poukazuje na obezitu.
   
První volbou v boji proti nadváze a obezitě je změna jídelníčku a začlenění pravidelného pohybu do denního programu - protože však mají lidé s více kilogramy často zdravotní potíže, je pro ně vhodný jen určitý pohyb, který nebude zatěžovat klouby, ale ani nepřetíží oběhový systém.


I když se na vás usadilo příliš mnoho nežádoucí hmoty navíc, nevyhýbejte se pohybu - zkuste třeba tyto aktivity:

Chůze s holemi
- kvůli nadváze velice trpí kolena, kotníky, kyčle i páteř. Ulevte svým kloubům tím, že na svižnou procházku přizvete pár holí, které jednak kloubům uleví, ale také efektivněji zapojí horní polovinu těla, takže budete procvičovat víc svalových skupin a zároveň pálit víc kalorií. Choďte jen tak rychle, abyste nelapali po dechu!

Domácí cvičení s činkami - silový trénink by se měl stát samozřejmostí pro hubnutí či udržení stabilní hmotnosti. Nemusíte vyrážet do posilovny, stačí, když si pořídíte činky a budete cvičit doma. Víc svalové hmoty spotřebuje víc kalorií, upraví hormonální fungování těla, ale také ho hezky zformuje. Zvedejte činky, zkoušejte dřepy (zpočátku jen do půlky rozsahu), posilujte břicho, záda i ramena.

Plavání - voda nadnáší, a toho byste měli využít. Překonejte svůj případný ostych z plavek - pod vodou vás stejně nikdo neuvidí. Plavte stylem prsa (s nořením hlavy pod vodu, abyste nezatěžovali krční páteř), kopejte nohama u břehu, vyzkoušejte lekci vodního aerobiku - zkrátka využijte odporu vody jako stimulu pro svaly i jako pomocníka pro klouby.

Kolo - kolo už svou konstrukcí neumožňuje přetěžování kolen, protože se nikdy nedostanou do ostrého úhlu. Začněte krátkými trasami a postupně kilometry přidávejte, jezděte do kopců, ale velkým obloukem se vyhýbejte letním zahrádkám s pivem! Protože při jízdě na kole zaostává horní polovina těla, udělejte si po dojetí několik kliků.

Přirozeně se hýbejte - to je naprostý základ - všude choďte pěšky, často vstávejte z pohovky a jděte se napít vody, při práci u počítače se protahujte - zkrátka vyhledávejte všechny možné příležitosti k rozhýbání těla.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková